Nowy numer 3/2021 Archiwum

Będą dłonie i krzyż

W Płońsku, w Dzień Matki poświęcono plac, na którym stanie dzieło zrodzone z potrzeby serca rodziców.

- To oni, dzieląc się swoimi trudnościami, pokonywali wiele barier i z pomocą Bożą przekuwają powoli tę inicjatywę w rzeczywistość - mówił podczas kazania na Mszy św. w intencji rodziców, którzy stracili dzieci w różnych etapach życia, ks. Łukasz Chruściel, przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika-Grobu Dzieci Utraconych.

Wikariusz z płońskiej parafii św. Michała Archanioła przypominał kilkakrotnie słowa św. Jana Pawła II z encykliki ”Evangelium Vitae” - ”Te dzieci żyją w Bogu”, które mają zostać wyryte na cmentarnym pomniku.

- Niech te słowa umacniają pogrążone w żałobie rodziny i niech nasza pamięć o tych najmniejszych trwa wiecznie, bo jesteśmy ludźmi wiary, nadziei i miłości - zwracał się do licznie przybyłych na uroczystości mieszkańców Płońska.

Projekt grobu, przygotowany przez duchownego, składać się będzie z trzech motywów. Ukazuje dwie dłonie: kobiecą i męską, w których kryje się niemowlę, co podkreśla aspekt macierzyństwa i równie ważnego ojcostwa. Zza tych dłoni będzie wyłaniał się krzyż, który z kolei wychodzi z pęknięcia bryły skalnej.

- Bo śmierć dziecka jest taką raną, pęknięciem w życiorysie każdej rodziny - mówił ks. Chruściel, dziękując wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie. - To wszystko po to, aby dzieci zmarłe na skutek poronienia miały godny pogrzeb i godne miejsce na cmentarzu, a ich przeżywający traumę rodzice, dostąpili przez to pomocy - dodał wikariusz.

Pierwszy pogrzeb na cmentarzu parafialnym w Płońsku odbędzie się w Dzień Dziecka Utraconego - 15 października 2014 roku. Drugim terminem pochówku będzie 26 maja przyszłego roku. I tak już będzie rokrocznie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama