Nowy numer 44/2020 Archiwum

Prymas nauczał nad Wisłą

Nowy metropolita gnieźnieński odwiedził w ubiegłym roku Płock i wziął udział w spotkaniu młodych "Polska Copacabana".

W drugim dniu ubiegłorocznego Festiwalu Młodych, 6 lipca gościł na płockiej plaży abp Wojciech Polak. W czasie Mszy św. sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski modlił się, aby polską młodzież ”objęła nowość Jezusa”.

- Nowość, którą daje Jezus, ma wielką moc: ona rozrywa i zwycięża to, co stare i grzeszne w nas. Jeżeli spotkasz Jezusa, to pokaż Go innym, ukaż konsekwencje tego spotkania. Podziel się tą nadzieją, którą masz w sobie, bo kto nie daje drugiemu Pana Boga, ten daje za mało - mówił abp Polak.

- Odkrycie Jezusa nie jest tylko fajną przygodą, ale poznaniem konsekwencji, że od tej chwili zmienia się jakościowo moje człowieczeństwo, że jestem kochany, że mam głosić żywego Boga innym. Ale współcześnie to głoszenie Jezusa ma twoją i moją twarz. Kiedy daje się świadectwo o Nim, wtedy życie chwyta nową jakość. Kto wierzy, staje się logiczny, bo nie można przecież stawiać światła wiary pod korcem. To wszystko działa na zasadzie naczyń połączonych. Im lepiej znam Jezusa, tym bardziej chcę Go głosić innym. Im częściej z Nim rozmawiam, tym bardziej pragnę o nim mówić innym. Im bardziej On przyciąga mnie do Siebie, tym bardziej chcę przyprowadzić do Niego innych – mówił w Płocku abp Wojciech Polak.

W rozmowie z ”Gościem Płockim”, na pytanie, co jego zdaniem przeszkadza i osłabia polską młodzież w wyborze drogi powołania, powiedział: - Niestety, taki jest parametr naszych czasów. Człowiek młody ma wielkie trudności z podjęciem decyzji, nosi w sobie brak zaufania do świata i do ludzi. Wielu brakuje doświadczenia żywego Boga. czują się osamotnieni i niezrozumiani w życiu. Trzeba im pomóc w przełamaniu lęków, które w nich tkwią. Każde powołanie znajduje się w rękach Boga. Tu potrzeba wiary zaufania i odpowiedzi, która zwycięży lęk.

- Na jakie nowe znaki, inicjatywy, zaangażowanie ze strony młodych liczy Kościół w Polsce – nowy prymas Polski powiedział: - Kościół w Polsce liczy na wewnętrzną odnowę, która będzie zakładała, że młodzi zaznaczą wyraźnie swą komunię z Bogiem. Chodzi mi o odnowienie tego, co istotne i pierwsze w każdym działaniu i odnowie - o komunię z Panem Bogiem, o żywą relację z Jezusem – mówił abp Polak.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama