Nowy numer 28/2018 Archiwum

Święte sekrety

Oto święci dawni i nam współcześni, ale nie liczy się tu epoka, w której żyli, ale to, jak bardzo są oni nam bliscy.

Powracają doroczne uroczystości ku czci św. Zygmunta, patrona Płocka. Choć nasz święty król i męczennik żył wieki temu, a jego relikwie od XII stulecia znajdują się w płockiej katedrze, to jego kult nie rozwinął się aż tak bardzo w Płocku i diecezji. A jednak, uroczystości kanonizacyjne Jana Pawła II uświadomiły, że święci wciąż niosą w sobie wielki duchowy potencjał, który przyciąga miliony.

Chcę więc zobaczyć w naszych świętych konkretne wezwanie do duchowej pracy nad sobą. Dlatego myślę o św. Zygmuncie i wyobrażam go sobie bardziej na kolanach: jak modli się, pokutuje i nawraca. Trochę bliższy jest mi wtedy, niż gdy z koroną, berłem i królewską szatą jest przedstawiany na ołtarzach. Podobnie ze św. Janem Pawłem II. Jeśli Jean Vanier pisze, że święci są tam, gdzie żyli - to wyobrażam sobie naszego świętego papieża, gdy jest blisko ludzi, cierpliwie ich spotyka i błogosławi, oraz gdy zawsze szuka spotkania z Bogiem.

Postaram się odwiedzić te duchowe miejsca, by stać się ich naśladowcą w duchu i prawdzie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma