Nowy numer 33/2020 Archiwum

Przasnyskie "dziękuję"!

W Stolicy Kultury Mazowsza 2014 dziękczynienie w ostatnie dni przed kanonizacją papieża Jana Pawła II odbywało się w różnych formach.

Wystawa zdjęć mieszkańców Przasnysza ze spotkań, pielgrzymek z Janem Pawłem II   Wystawa zdjęć mieszkańców Przasnysza ze spotkań, pielgrzymek z Janem Pawłem II
Wojciech Ostrowski
Wiele ciekawych prac wpłynęło na papieski konkurs plastyczny i literacki dla dzieci, zorganizowany z inicjatywy ks. Andrzeja Maciejewskiego, proboszcza parafii św. Wojciecha. Wernisaż pokonkursowy w Miejskim Domu Kultury został połączony z otwarciem wystawy „Moje spotkanie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II”, która prezentuje zdjęcia mieszkańców Przasnysza wykonane podczas ich spotkań z papieżem. W programie imprezy znalazły się także prezentacja obrazu przasnyskiego artysty plastyka Krzysztofa Miecznikowskiego „ Jan Paweł II”, koncert zespołu muzycznego „Pasja” oraz projekcja filmu „Szukałem was”. Na konkurs wpłynęło tak dużo prac, wykonanych przez dzieci, że zostały wyeksponowane jednocześnie w Miejskim Domu Kultury i w kościele farnym.

W Muzeum Historycznym w Przasnyszu można oglądać wystawę zdjęć, dokumentów i publikacji dotyczących uroczystości w Przasnyszu i Rostkowie, które w 400. rocznicę śmierci św. Stanisława Kostki odbyły się w 19 i 20 sierpnia 1967 r. Wzięli w nim udział prymas Stefan Wyszyński i metropolita krakowski Karol Wojtyła. Dla przyszłego papieża był to jeden z pierwszych wyjazdów poza granicę archidiecezji krakowskiej, od momentu nominacji kardynalskiej 28 czerwca 1967 r.

Nowy święty oczami przasnyskich dzieci   Nowy święty oczami przasnyskich dzieci
Wojciech Ostrowski
W wigilię Niedzieli Bożego Miłosierdzia w kościele farnym modlono się podczas całonocnego czuwania. W jego programie znalazły się min. adoracja Najświętszego Sakramentu, Msza św. z modlitwą wstawienniczą, rozważanie tekstów papieża - Polaka, Droga Krzyżowa i Różaniec z Janem Pawłem II, Koronka do Bożego Miłosierdzia i rozważanie tekstów z Dzienniczka św. Siostry Faustyny. Punkt kulminacyjny stanowiła Msza św. w intencji parafian, którą o północy odprawił ks. proboszcz Andrzej Maciejewski.

Liczna grupa wiernych z parafii Chrystusa Zbawiciela pod przewodnictwem ks. proboszcza Romualda Ciesielskiego uczestniczyła w przeddzień Niedzieli Bożego Miłosierdzia w XVII Międzynarodowej Pielgrzymce Ruchu Rodzin Nazaretańskich na Jasną Górę. Wieczorem po uroczystościach kanonizacyjnych w świątyni parafialnej składano dziękczynienie podczas wieczoru modlitwy, po raz pierwszy już za pośrednictwem świętego Jana Pawła II.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama