Nowy numer 32/2020 Archiwum

Test świętości

Nabożeństwo Drogi Światła i katecheza o świętości wypełniły wieczorne czuwanie w katedrze płockiej.

- Dziś przy ołtarzu mamy materialnych świadków, związanych z ojcem świętym Janem Pawłem II: ornat, w którym odprawiał Mszę św. podczas pielgrzymki w Płocku, a także świecę podarowaną papieżowi przez Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” - przypomniał ks. Stefan Cegłowski, proboszcz parafii katedralnej, w komentarzu poprzedzającym sobotnie nabożeństwo.

Droga Światła, której towarzyszyło papieskie wezwanie „Wypłyń na głębię”, składała się z 14 stacji, odnoszących się do wydarzeń zbawczych od Zmartwychwstania Pana Jezusa do Zesłania Ducha Świętego.

Każda z części - stacji składała się z fragmentu z Ewangelii, komentarza do Słowa Bożego, a także rozważania, które odnosiło się do życia i nauczania Jana Pawła II, szczególnie jego encykliki o Miłosierdziu Bożym „Dives in misericordia”.

Rozważania prowadziła młodzież ze wspólnot: Ruchu Światło – Życie, Wojska Gedeona, Laboratorium Wiary, Szkoły Nowej Ewangelizacji.

O tym, jak dążyć w codziennym życiu do świętości, mówił w katechezie ks. Piotr Błoński, najmłodszy wikariusz płockiej diecezji, który dał jednocześnie świadectwo o swoim zmaganiu się z chorobą nowotworową.

- Świętość to wypełnianie woli Boga, oddanie Mu swojego życia. Nieważne, czy jestem księdzem, zakonnicą, osobą świecką, czy pracuję, czy chodzę do szkoły. Ważne jest to, by powierzyć każdą naszą dziedzinę życia Bogu. Nie szukać swojej woli, tylko zawsze szukać woli Pana Boga. On prowadzi mnie takimi drogami, które są dla mnie lepsze - mówił ks. Piotr.

Nabożeństwo zakończyło się przed pomnikiem - dziś już świętego - Jana Pawła II, gdzie odmówiono dziesiątkę różańca i odśpiewano Barkę.

Przy pomniku, na którego postumencie widnieją papieskie słowa „Pozdrawiam całe Mazowsze”, złożono lampiony, zapalone od Kanonizacyjnej Iskry Miłosierdzia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama