Napisane modlitwą

W Stanisławówce odbyła się wystawa ikon, wykonanych przez uczestniczki warsztatów i zajęć indywidualnych w płockiej Pracowni Ikonograficznej.

Ponad 30 prac można było obejrzeć w kościele św. Stanisława Kostki, na wystawie zatytułowanej „Ikona - moje okno do nieba”.

- To określenie utkwiło mi w pamięci wiele lat temu, gdy ten rodzaj sztuki jeszcze do mnie nie przemawiał. Uczyłam się o ikonie na zajęciach z historii sztuki, pisałam referaty, odwiedzałam wystawy, natomiast ona do mnie nie przemówiła. Stało się to dopiero po kilku  latach, gdy zainteresowałam się bardziej techniką tempery jajowej. Potem warsztaty „Drogi ikony” dały mi szansę pełnego poznania tego, jak powstaje taki obraz. Przekonałam się wtedy, że technika to oczywiście ciekawa sprawa, ale jeszcze ważniejsze jest to, co potem wiąże z całą duchowością pisania - wyjaśnia ikonopistka Katarzyna Kobuszewska, która ponad pół roku temu założyła pracownię.

Wystawa, która została pokazana w niedzielę, była pokłosiem warsztatów dla zaawansowanych oraz indywidualnej pracy osób, związanych z pracownią. Jej tematyka częściowo wpisała się w wielkopostny klimat. Można było zobaczyć na niej różne przedstawienia Maryi, Mandyliony, czyli Oblicze Jezusa na chuście, krzyże, postaci świętych; ikony wzorowane na kanonicznych przedstawieniach i współczesnych. Większość z nich wyzłocono materiałem imitującym złoto, tzw. szlakmetalem, ale część ikon błyszczała prawdziwym złotem.

Podczas porannej Mszy św. ks. Jan Rusiecki SDB, proboszcz płockiej Stanisławówki poświęcił ikony, przyniesione przed ołtarz przez ich autorki. Odczytał także słowa modlitwy, odmawianej przez uczestniczki warsztatów, przed przystąpieniem do pracy: „Ty Boski Mistrzu wszystkiego, co istnieje, oświeć i kieruj ciałem i duszą sług Twoich; prowadź ich ręce, aby mogli godnie i doskonale przedstawiać Twój obraz, obraz świętej Twojej Matki, wszystkich Twoich świętych ku chwale, radości i upiększeniu świętego Twego Kościoła”.

Jak przyznały autorki prac, takie poświęcenie własnej ikony jest bardzo wzruszającym momentem. Sama wystawa spotkała się z dużym zainteresowanie parafian Stanisławówki, którzy pomiędzy poszczególnymi Mszami św. podchodzili, by obejrzeć z je bliska, zapytać o technikę, znaczenie niektórych przedstawień i warsztaty ikonopisania.

Wystawa obrazów z Pracowni Ikonograficznej odbędzie się także po Świętach Wielkanocnych, 27 kwietnia w kościele św. Jadwigi Królowej w Płocku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

am