Płock. Są ludzie, miejsca i wydarzenia, które dobrze pamiętają kard. Karola Wojtyłę, gdy odwiedzał diecezję płocką.
Tych wizyt było pięć. Zawsze związane z ważnymi uroczystościami, na które zapraszany był do Płocka czy diecezji Episkopat Polski: 13 listopada 1966 r. odbyły się płockie obchody Milenium Chrztu Polski, 20 sierpnia w Rostkowie – centralne obchody 400-lecia śmierci św. Stanisława Kostki, 12 września 1971 r. w Czerwińsku n. Wisłą - 1. rocznica koronacji cudownego obrazu Matki Bożej, 1 czerwca 1975 r. obchody 900-lecia diecezji płockiej i 6 listopada 1976 r. - zakończenie peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
Między słowem i spojrzeniem
Dokumentowaniem wizyt kard. Wojtyły w Płocku i diecezji zajmuje się znany płocki filatelista i pasjonat historii Aleksander Pluszcz. - Kartkę po kartce przeglądałem kościelne archiwa w kurii i w ”Miesięczniku Pasterskim Płockim”, śledziłem bardzo ciekawą korespondencję między bp. Bogdanem Sikorskim i ówczesnym metropolitą krakowskim. Dużo jest w niej serdeczności dla Płocka i diecezji. To mnie pasjonuje. Korzystam również z moich osobistych zbiorów i wspomnień. Mam nadzieję, że wkrótce ukaże się drukiem publikacja zbierająca owoc moich poszukiwań - opowiada Aleksander Pluszcz. W 1997 r. w czasie pielgrzymki do Rzymu i Castel Gandolfo ofiarował papieżowi zbiór dokumentów o jego pobycie w naszej diecezji od roku 1966. – Nadałem mu tytuł ”Pasterski siew”. Jan Paweł II przeglądał go z uwagą - wspomina pan Aleksander.
W ”Kalendarium życia Karola Wojtyły” pod datą 12 listopada 1966 r. znajduje się pierwsza wzmianka o Płocku: ”Msza św. na rozpoczęcie uroczystości milenijnych w Płocku”, i dalej zapis: ”13 listopada udział w sumie milenijnej w Płocku”. 12 listopada kard. Wojtyła odprawił Mszę św., a kazanie wygłosił prymas Stefan Wyszyński. Metropolita krakowski spędził noc na plebanii w Płocku-Radziwiu u ks. Aleksandra Stróżyńskiego.
Następnego dnia w tamtejszym kościele odprawił Mszę św. i wygłosił kazanie, a następnie wziął udział w centralnych uroczystościach w katedrze. Rok później, 19 sierpnia, kard. Wojtyła zatrzymał się najpierw w Płocku. W katedrze odprawił Mszę św., a następnego dnia udał się przez Przasnysz do Rostkowa. Tamten dzień dobrze pamięta ks. Andrzej Kondracki, który zaprojektował ołtarz na uroczystości w miejscu narodzenia św. Stanisława Kostki. 23 lata później był autorem zwycięskiego projektu papieskiego ołtarza z Bożym Miłosierdziem w Płocku.
- Wielki ołtarz, ustawiony przed kościołem, przedstawiał panoramę mazowieckich pól. Wykonałem ją z różnego rodzaju kory – to była długa i misterna praca. Na tym tle przedstawiłem białą lilię - znak świętości św. Stanisława Kostki. Poniżej był obraz świętego. Samą mensę ołtarzową zaprojektował ks. Romuald Rudziński. Ten ołtarz na wielu wywarł ogromne wrażenie. Sam prymas Wyszyński dwukrotnie nawiązywał do jego wymowy w swoim kazaniu. Ja siedziałem w pierwszym rzędzie. Patrzyłem na ołtarz, który kilka godzin wcześniej był skąpany w ulewnym deszczu. Byłem bardzo zmęczony. Pamiętam, że kard. Wojtyła siedział zaraz z brzegu. Patrzył na mnie i wydaje mi się, że jakby do mnie mówił: ”Trzymaj się, co się tak załamujesz” - tak go sobie zapamiętałem. Spojrzenie, bez słów, które mnie podniosło na duchu - wspomina ks. Kondracki.
ks. Włodzimierz Piętka
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.