Nowy numer 8/2019 Archiwum

Karykatura antywojenna w Płońsku

Wojenne piekło na rysunku można oglądać na wystawie w płońskiej galerii "P".

Prace artystów XVII Międzynarodowego Salonu Karykatury Antywojennej można oglądać do końca marca. Jest wśród nich rysunek irańskiego rysownika, który otrzymał Nagrodę Grand Prix ”The Peace Massenger”. To ostrzeżenie dla współczesnych ujęte w wymownym wizerunku ciemnej i katastrofalnej natury wojny. Widzimy uzbrojonego mężczyznę, który wchodzi na pole bitwy, a w rzeczywistości wpada w czeluści piekła.

Jury wysoko oceniło również pracę tureckiego karykaturzysty, na której koła w czołgu zamienił on w beczki wina, a w ręce żołnierzy wetknął kieliszki, nawiązując do powiedzenia ”w winie prawda”. Z kolei Paweł Kuczyński odsłania nierealną wizję wojskowych odpalających z bazuki chleb zamiast pocisków.

- Takie marzenia istnieją, istnieje też nadzieja, Karykatura nie może zmienić świata, ale może zachęcić nas do działania, może dać nam ostrzeżenie. Sprawić, że będziemy się śmiać nawet pośród ciemnych obrazów, które przynosi nam wojna. Może także przypomnieć tym, którzy poświęcili życie na kolekcjonowaniu medali z kampanii wojennych, że za każdym medalem ukryte są czarne wstążeczki upamiętniające niewinne ofiary. Nieważne czy są to naiwne, przypominające rysunki dzieci prace, które wyszły spod niewprawnych dłoni osób dorosłych z upodobaniem do szkicowania, czy też najinteligentniejszych mistrzów karykatury, unikalna inspiracja wywodzi się z uniwersalnej idei potępienia dla wojny, przemocy i zniszczenia – przytoczyła słowa Miodraga Stojilovica, kuratora wystawy w Kragujevac, światowej stolicy karykatury antywojennej, Małgorzata Karwala, kustosz Galerii ”P”.

To właśnie w Kragujevac w czasie drugiej wojny światowej Niemcy w dwa dni, w wyniku akcji odwetowej, zamordowali kilka tysięcy mieszkańców, w tym dzieci i młodzież z tamtejszej szkoły.

Uczestnicy otwarcia wystawy w Płońsku, na znak jedności z pogrążoną w chaosie Ukrainą, otrzymali żółto-niebieskie wstążki, a minutą ciszy uczcili pamięć ofiar z Majdanu. – Dzięki tej łatwej w odbiorze formie, jaką jest karykatura protestujemy przeciwko zbrojnym konfliktom i żądamy poszanowania prawa międzynarodowego. Sens ekspozycji o antywojennym wydźwięku jest nie do przecenienia – przyznaje Andrzej Pietrasik, burmistrz Płońska, przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Orędowników Pokoju.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL