Nowy numer 8/2019 Archiwum

Dotknięcie Wielkiego Postu

Przeżywamy czas, który wręcz dotyka duszy wierzącego.

Wszystko zaczęło się od sugestywnego posypania głów popiołem. Taki jest początek tej drogi, do której w historii i pobożności naszej diecezji dopisano znaki i miejsca, które pozwalają lepiej zrozumieć i przeżyć Wielki Post.

Myślę tu przede wszystkim o Pietach: tej słynącej łaskami z Obór, Bolesnej z Poniatowa, Ciechanowa i Szreńska czy Madonnach z Drobina - przechowywanych w naszym diecezjalnym muzeum w Płocku.

Maryja przedstawiona w tych rzeźbach trzyma martwe ciało Syna na kolanach. Otula Go ramionami, dotyka martwego Ciała i już czeka na zmartwychwstanie. A nam podpowiada: trzeba dotknąć Jezusa, zawierzyć Mu ból i czekać na zmartwychwstanie.

Myślę też o takich miejscach, w których co tydzień ludzie obchodzą wielką Drogę Krzyżową – o Świętym Miejscu, i o kościele bł. Jana Pawła II w Ciechanowie, gdzie niedawno namalowano chyba największe przedstawienia stacji Drogi Krzyżowej. Ale przede wszystkim wypada pamiętać o wciąż niedocenionym, choć nieodległym Działdowie, gdzie nasi biskupi męczennicy przelali krew. Na miejscu dawnego obozu nie ma Drogi Krzyżowej, ołtarza, krzyża. Dlatego, kto odwiedza to miejsce, niech odprawia w sobie tę Drogę, którą przeszedł Jezus i Jego męczennicy.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL