Nowy numer 20/2019 Archiwum

Pamiętali o bohaterach

W Ciechanowie uczczono żołnierzy wyklętych.

- To nie byli żołnierze wyklęci, to byli żołnierze niezłomni – powiedział w kazaniu podczas Mszy św. w ciechanowskiej farze ks. proboszcz Zbigniew Adamkowski.

Z roku na rok ciechanowskie obchody Dnia Pamięci o tych, którzy po 1945 r. nie złożyli broni i aż do połowy lat 50. z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej przez Sowietów władzy komunistycznej, są coraz bogatsze. W tym roku trwały aż trzy dni.

W Muzeum Szlachty Mazowieckiej odbyła się prelekcja historyka dr. Krzysztofa Kacprzaka ”Żołnierze Wyklęci powiatu ciechanowskiego”. Przedstawił on bogatą historię oporu w naszym regionie ze szczególnym uwzględnieniem oddziału Narodowego Zjednoczenia Wojskowego dowodzonego przez Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. "Rój".

Z kolei Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki zaprosiło na promocję książki ”Zośkowiec” - warszawskiego autora Jarosława Wróblewskiego. To historia Henryka Kończykowskiego ps. "Halicz", żołnierza legendarnego Batalionu ”Zośka”, uczestnika powstania warszawskiego, po wojnie prześladowanego przez Urząd Bezpieczeństwa.

Muzyczną oprawę spotkania przygotowali młodzi artyście ze Studium Piosenki Grzegorza Chodkiewicza.

Główne uroczystości odbyły się przed tablicą upamiętniającą polskich patriotów więzionych i mordowanych w ciechanowskim areszcie UB.

Delegacje władz, szkół i kombatantów złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Odczytano Apel Poległych żołnierzy niepodległościowego, antykomunistycznego podziemia w powiecie ciechanowskim. W kościele farnym w ich intencji odprawiona została Msza św.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL