Nowy numer 43/2020 Archiwum

Przasnysz otrzymał klucze

Miasto otwiera podwoje: powiat przasnyski jest Stolicą Kultury Mazowsza.

Kulminacyjnym momentem uroczystości inauguracyjnej projektu ”Powiat Przasnyski Stolica Kultury Mazowsza 2014” było wręczenie przez laureata jego poprzedniej edycji - starostę mławskiego Włodzimierza Wojnarowskiego, przy udziale marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika symbolicznego klucza do nowej stolicy - staroście przasnyskiemu Zenonowi Szczepankowskiemu.

Marszałek Struzik przypomniał, że powiat przasnyski od lat jest w Polsce gospodarczym liderem, co potwierdza niezmienne pierwsze miejsce w pozyskiwaniu i wydatkowaniu pieniędzy unijnych oraz stworzenie prekursorskiej Strefy Gospodarczej i Ekonomicznej.

Wskazał też na bogate walory kulturowe powiatu. Starosta przasnyski zauważył, że jeśli chcemy podtrzymać zrównoważony i pożyteczny dla każdego człowieka postęp cywilizacyjny, to ekonomia musi mieć kulturę za przewodnika.

Szczególnym akcentem, na tle barwnych prezentacji artystycznych przygotowanych przez wszystkie samorządy powiatu, było premierowe wykonanie piosenki ”Stolica”, którą na potrzeby promocji Przasnysza zrealizował raper Piotr Łysakowski ps. "Ziomek". Uroczystość zakończył bezalkoholowy bal kostiumowy.

W ramach projektu w tym roku we wszystkich miastach i gmin powiatu odbędzie się ponad 50 imprez.

Pierwsze z nich miały miejsce niemal nazajutrz po inauguracji. W Muzeum Historycznym została otwarta wystawa rzeźb Mieczysława Weltera. Artysta, który uczestniczył w wernisażu, jest autorem wielu pomników m.in. Zygmunta Krasińskiego w Opinogórze.

Parafia św. Wojciecha gościła wybitnego poetę Krzysztofa Buszmana, który przedstawił swoje wiersze z tomu "Strofy losu".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama