Nowy numer 43/2020 Archiwum

Uczyli się, jak zapobiegać nadużyciom seksualnym

- Jestem przekonany, że takie spotkania będą skutecznym i pomocnym narzędziem w ewangelicznej służbie Kościołowi i drugiemu człowiekowi - powiedział biskup Piotr Libera.

Biskup płocki - mając na uwadze ”dobro Kościoła i pojawiające się oskarżenia o nadużycia seksualne duchownych wobec nieletnich” - powołał 24 czerwca ubiegłego roku diecezjalny zespół wsparcia ds. zapobiegania takim przypadkom,

Teraz członkowie zespołu zorganizowali trzydniowe spotkanie, które trwało od 6 do 8 marca. Brali w nim udział m.in. księża dziekani, pracownicy urzędów diecezjalnych i klerycy. Szkolenia z zakresu psychologii, psychoseksuologii, psychoterapii i prawa prowadzili specjaliści, którzy są członkami diecezjalnego zespołu wsparcia ds. zapobiegania tego rodzaju czynom i ich rozwiązywania "Ku uzdrowieniu i odnowie”.

Do zadań zespołu należy m.in. pomoc biskupowi płockiemu w rozeznawaniu zgłaszanych przypadków nadużyć seksualnych wobec nieletnich, wstępna weryfikacja zasadności podejrzeń, wielopłaszczyznowa (m.in. duchowa, psychologiczna i prawna) pomoc ofiarom oraz prowadzenie szkoleń profilaktycznych dla duchownych i kościelnych pracowników świeckich.

W programie wykładów, które odbyły się w płockim WSD, mowa była m.in. o zagadnieniach dotyczących regulacji prawnych przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajowości ze szczególnym uwzględnieniem pedofilii oraz o psychologicznym portrecie sprawcy czynów pedofilskich oraz nieletnich ofiarach nadużyć seksualnych.

W szkoleniu w WSD uczestniczyli moderatorzy i wykładowcy WSD, pracownicy kurii diecezjalnej, sądu biskupiego oraz innych instytucji diecezjalnych (księża i świeccy), dziekani, dekanalni ojcowie duchowni, klerycy. W przyszłości szkoleniem profilaktycznym będą objęte kolejne grupy księży, katechetów i świeckich pracowników instytucji kościelnych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama