Nowy numer 44/2020 Archiwum

Co człowiek ma w sercu?

W Środę Popielcową bp Piotr Libera przewodniczył wieczornej Mszy św. w katedrze. W swoim kazaniu wezwał m.in. do spojrzenia wewnątrz własnego sumienia.

Na początku Mszy św. kanclerz kurii diecezjalnej ks. dr Mirosław Milewski odczytał apel Konferencji Episkopatu Polski, w którym biskupi wzywają wszystkich wiernych do modlitwy w swoich rodzinach, parafiach i wspólnotach duszpasterskich za uciemiężony naród ukraiński. W liście tym, biskupi akcentują też, że rozwiązania siłowe nigdy nie prowadzą do pokoju.

Intencją tej Mszy św. podczas Środy Popielcowej – wspomniał na początku bp Piotr – jest także błaganie o pokój w Wenezueli i Republice Środkowej Afryki.

W kazaniu ordynariusz płocki wezwał wszystkich wiernych do spojrzenia w głąb swojego sumienia i stanięcia w prawdzie przed Bogiem.

- Oswajamy się bowiem z samym sobą, ze swoimi grzechami i wadami. Po dłuższym czasie gotowi jesteśmy uważać je za swoje osiągnięcia i cnoty. Gdy ktoś ośmieli się nam je wypomnieć, reagujemy ze złością i niechęcią. To podobnie jak w naszych wioskach i miastach. W ciągu lat nagromadziło się nieraz wiele brudu, niepo­rządków, niemiłych widoków śmieci. Przychodzi zima. Spada śnieg i przykrywa cały ten nieład, nieporządek i brud. Biały widok cieszy oczy i serce, Mówimy wówczas - jak pięknie, jak czysto ... Przychodzi jednak upragniona wiosna. Topnieje śnieg i czar pryska. Wyłażą te same brudy, ten sam nieład, to same stare śmiecie, taki sam nieporządek – mówił bp Piotr.

- Zaglądnijmy – Moi Drodzy -  w Wielkim Poście głęboko w pokłady na­szego sumienia. Czy w sercu obok Boga mamy także kamienne tablice Dziesięciu Przykazań? Może oddzieliliśmy Boga od przykazań? A może dokonaliśmy poprawek w Dekalogu?? – bo uważamy, że nowoczesność domaga się przeprowadzania korekty tego, co było kiedyś? – pytał ordynariusz płocki.

Bp Piotr przypomniał też, że Bóg zawsze trzyma stronę człowieka i gdy ten będzie miał serce i oczy do Niego zwrócone, Bóg zawsze będzie po jego stronie. - Boga nie można oddzielić od Dziesięciu Przykazań. Musimy to koniecznie przemedytować w czasie Wielkiego Postu. Pomogą nam w tym  rekolekcje w parafii, spowiedź sakramentalna, droga krzyżowa, Gorzkie Żale i kazania pasyjne – mówił w Środę Popielcową w płockiej katedrze.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama