Nowy numer 24/2021 Archiwum

Coś więcej niż raport

Wizycie ad limina apostolorum biskupa płockiego w Rzymie towarzyszy szczegółowe sprawozdanie o stanie diecezji. Jest ono przedmiotem studium watykańskich dykasterii.

– Od ostatniej wizyty ad limina apostolorum u papieża Benedykta XVI rozpoczęło się wiele ważnych dzieł, o których piszę w sprawozdaniu: 43. synod diecezjalny, dzieło nowej ewangelizacji, tworzące się grupy kerygmatyczne czy nowe inicjatywy katolików świeckich wyrażające się np. w orszakach Trzech Króli czy w marszach dla życia i rodziny. Piszę też o sprawach, które nas bolą: o stosunkowo niskiej frekwencji na niedzielnych Mszach św., o sporej liczbie związków niesakramentalnych, o trudności z dotarciem do młodego pokolenia z przekazem Ewangelii – mówił przed wyruszeniem do Rzymu bp Piotr Libera.

– Przed tą wizytą przygotowaliśmy obszerne opracowanie, które przedstawia dane statystyczne i opis naszej płockiej, diecezjalnej rzeczywistości. Mowa w nim m.in. o sprawie powołań, seminarium duchownego, rodzin, kapłanów, zakonów czy kwestii ekumenicznej i mediów katolickich. Opracowanie to będzie stanowiło przedmiot do dalszej rozmowy w Watykanie – powiedział bp Piotr Libera.

- To raport o stanie diecezji i całościowy obraz. Są w nim przedstawione statystyki, omówiona działalność duszpasterska, funkcjonowanie instytucji diecezjalnych, ruchów i stowarzyszeń. Mowa również o perspektywach, problemach, przed którymi stoi nasz diecezjalny Kościół. Sprawozdanie zostało przygotowane na podstawie pytań przesłanych do kurii diecezjalnej za pośrednictwem Nuncjatury Apostolskiej w Warszawie – wyjaśnia ks. Mirosław Milewski, kanclerz kurii diecezjalnej w Płocku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama