W 1982, 1987, 1993 i 1998 roku z papieżem Wojtyłą spotkali się u progów apostolskich polscy biskupi, w tym również biskupi z Płocka.
Pierwsza z wizyt miała miejsce w roku jubileuszu 600-lecia Jasnej Góry i kanonizacji bł. Maksymiliana Marii Kolbego. Bp Bogdan Sikorski udając się do Rzymu, wziął również udział w uroczystościach kanonizacyjnych.
”W ramach wizyty ad limina konferowałem z prefektami Kongregacji kardynałami Oddim, Baumem, Baggio, Rubinem i arcybiskupami Silvestrinim i Poggim. Miała miejsce również dłuższa rozmowa z Janem Pawłem II, który całej diecezji udziela z serca Apostolskiego błogosławieństwa” – napisał bp Sikorski w słowie do diecezjan 17 października 1982 roku.
W czasie pobytu w Rzymie, ówczesny biskup płocki, o swej diecezji mówił w Radiu Watykańskim: - W ostatnim bardzo trudnym okresie ludzie garną się jeszcze bardziej do świątyń i modlą się za naród oraz ojczyznę, szukając w niegodziwościach i cierpieniach pomocy u Boga. Jest to widoczne i znamienne – mówił bp Sikorski. Zaznaczył również, że była to jego czwarta wizyta ad limina apostolorum składana w Rzymie.
Ostatnia wizyta biskupów polskich u Jana Pawła II miała miejsce w lutym 1998 roku. Po zakończeniu ad limina bp Kamiński miał w zwyczaju spotykać się z klerykami Wyższego Seminarium Duchownego. Tak było w lutym 1998 roku. Biskup płocki mówił do alumnów o religijnym i modlitewnym charakterze pielgrzymki do Rzymu, wskazywał na umocnienie własnej wiary, miłości i troski o Kościół. Biskup mówił o Janie Pawle II: - Patrzyłem na tę głębię modlitwy, jak pracując modli się, bez reszty oddany Kościołowi. Główną ideą jego posługiwania jest dawanie świadectwa o tej miłości, którą ”umiłował nas Ojciec od założenia świata”. Biskupi ze spotkania z Janem Pawłem II przywieźli krzyże pektorale, jako ”testament na nowe tysiąclecie” – zwrócił uwagę bp Kamiński.
– Pamiętam, jak za pontyfikatu bł. Jana Pawła II modliłem się z polskimi biskupami i ówczesnym naszym biskupem Zygmuntem Kamińskim w czasie Mszy św. sprawowanej przez papieża w kaplicy Redemptoris Mater, w pałacu apostolskim – wspomina tamten czas ks. prał. Waldemar Turek.
ks. Włodzimierz Piętka