Nowy numer 28/2018 Archiwum

Ad limina u Benedykta XVI

Ostatnia wizyta ad limina apostolorum miała miejsce niemal dziewięć lat temu. Z papieżem Benedyktem XVI spotkał się ówczesny biskup płocki Stanisław Wielgus.

Ostatnia wizyta ad limina apostolorum biskupów polskich miała miejsce w listopadzie i grudniu 2005 roku. Był to czas szczególny, bo zaledwie kilka miesięcy po śmierci Jana Pawła II, na progu pontyfikatu Benedykta XVI. Jak się później okazało, była to jedyna wizyta ad limina polskich biskupów u papieża Ratzingera.

Biskup płocki, wraz z grupą biskupów z metropolii warszawskiej z kard. prymasem Józefem Glempem, został przyjęty na prywatnej audiencji przez 12 grudnia. Towarzyszył mu bp Roman Marcinkowski oraz grupą księży z diecezji płockiej: pracujących w Watykanie i studiujących na papieskich uniwersytetach w Rzymie.

Najpierw z papieżem spotkał się prymas Polski. Po nim wszedł biskup płocki. Po dłuższej rozmowie w cztery oczy, dołączył biskup pomocniczy. Wreszcie po około 25 minutach rozmowy, która wyraźnie się przedłużyła, weszli księża towarzyszący biskupom z Płocka. Bp Stanisław Wielgus przedstawiał księży swej diecezji: ks. prał. Czesława Rychlickiego, ks. prał. Waldemara Turka i ks. prał. Sławomira Nasiorowskiego oraz pięciu księży studentów w Rzymie. Papież z każdym zamienił kilka słów. Biskupi Wielgus i Marcinkowski poinformowali Benedykta XVI o dziele systematycznej formacji katechizmowej wiernych, który przyjął formę odczytywanego w każdej parafii ”Katechizmu Płockiego”. Informacja ta spotkała się z żywym zainteresowaniem papieża.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma