Nowy numer 2/2021 Archiwum

Koncert, iluminacja i pamięć

Biało – czerwona iluminacja ratusza zapalona w sobotę będzie towarzyszyła płocczanom przez cały 2014 r. To jedna z form upamiętniania 25. rocznicy pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych w 1989 r.

Sobotni koncert w katedrze   Sobotni koncert w katedrze
Agnieszka Małecka/GN
Widowisko poetycko – muzyczne pt. „Myśmy wciąż do Niepodległej szli” było pierwszym akcentem obchodów tzw. Roku Wolności w Płocku. W sobotni wieczór w katedrze zabrzmiały pieśni i piosenki patriotyczne, a także wiersze polskich poetów, w wykonaniu zespołu Pueri et Puellae Cantores Plocenses, po dyrekcją Anny Bramskiej przy akompaniamencie organowym Wiktora Bramskiego.

W ponadgodzinnym programie, który rozpoczęła „Bogurodzica”, zabrzmiały m.in. utwory „Żeby Polska była Polską”, „Polskie kwiaty”, „Mury”, „Miejsce nadzieję”, a także Marsz Sybiraków, z którego zaczerpnięto tytuł widowiska. Złożyły się na nie także wiersze Mickiewicza, Słowackiego, Wierzyńskiego, Baczyńskiego i Herberta.

Wydarzenie otworzyli wspólnie wojewoda mazowiecki i prezydent miasta, którzy są członkami komitetu honorowego obchodów. Płock jako pierwszy w województwie rozpoczął obchody tej rocznicy, na co zwrócił uwagę wojewoda Jacek Kozłowski. Dziękując za tę inicjatywę, przypomniał o pięknej karcie historii, jaką zapisał Płock, w tym poprzez działalność Solidarności. Odnosząc się do ważnych dat w minionych latach, gdy Polska wybiła się na wolność i niepodległość oraz obecnej rocznicy, przypomniał, że pierwsze wolne wybory w Polsce poprzedził wybór papieża Polaka i jego pierwsza pielgrzymka do kraju. - To dobrze, że w tym roku odbędzie się kanonizacja bł. Jana Pawła II, który był architektem naszej wolności – podkreślił.

Z kolei prezydent miasta Andrzej Nowakowski wyraził nadzieję, że rozpoczynający się rok przypomni ważne wydarzenia i postaci tego okresu w Płocku, w tym Tadeusza Mazowieckiego, płocczanina i pierwsze premiera wolnej Polski.

Tak oświetlony będzie płocki ratusz przez cały rok.   Tak oświetlony będzie płocki ratusz przez cały rok.
Agnieszka Małecka/GN
Po koncercie w katedrze wszyscy przeszli pod budynek ratusza na Starym Rynku, gdzie zapalono po raz pierwszy biało- czerwoną iluminację. W ten sposób ratusz będzie oświetlany od zmroku do świtu przez cały rok.

Już w grudniu, płoccy radni przyjęli uchwałę o ogłoszeniu w mieście roku 2014 Rokiem Wolności. Specjalnym patronatem objął płockie przedsięwzięcie prezydent RP Bronisław Komorowski. Członkami komitetu honorowego obchodów jest prezydent Lecha Wałęsa, wojewoda Jacek Kozłowski, prezydent Płocka Andrzej Nowakowski oraz bp płocki Piotr Libera.

Został już uruchomiony specjalny serwis internetowy poświęcony inicjatywie „Płock 1989 – Rok Wolności” pod adresem www.1989.plock.eu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama