Nowy numer 44/2020 Archiwum

Droga po jedność

Pod hasłem "Czyż Chrystus jest podzielony", u św. Jana Chrzciciela w Płocku, przedstawiciele różnych Kościołów, rozpoczęli Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.

W kościele św. Jana Chrzciciela, Mszy św. inaugurującej spotkania ekumeniczne w Płocku przewodniczył bp Piotr Libera, a kazanie wygłosił bp Ludwik Maria Jabłoński, biskup naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

- W braterskiej wspólnocie, wraz ze św. Pawłem Apostołem, pytamy: ”Czyż Chrystus jest podzielony?” (tak brzmi hasło tegorocznego tygodnia). I kolejny raz odpowiadamy: ”Nie, Chrystus nie jest podzielony, to my jesteśmy podzieleni!”. Więcej, w modlitewnej, braterskiej wspólnocie wyznajemy: ”Chryste, nasz Panie i Zbawco, tylko Ty jesteś naszym Panem i Bogiem, tylko Ty jesteś Źródłem i Pełnią naszego życia, naszego Kościoła, naszego świadectwa” – mówił na początku liturgii bp Piotr Libera.

- Choć to kolejny rok naszych ekumenicznych spotkań, wcale nie przychodzi łatwiej mówić o jedności na naszych wspólnych nabożeństwach. Jakby brakuje nam cierpliwości, a jednak sięgamy do źródła jedności, którym jest Bóg – powiedział w kazaniu bp Ludwik Maria Jabłoński.

W modlitwie, obok duchownych katolickich: biskupa płockiego, profesorów Wyższego Seminarium Duchownego i duszpasterzy świętojańskich, stanęli duchowni mariawiccy, proboszcz parafii prawosławnej i wikariusz parafii ewangelickiej.

Bp Jabłoński przypomniał przypadającą w tym roku 50. rocznicę uchwalenia soborowego dekretu o ekumenizmie. Stwierdził: – Chodzi o wzajemny szacunek oraz o potrzebę dostrzegania dobra w innych wspólnotach chrześcijańskich. (…) Jako ludzie wierzący otrzymujemy pełnię Bożych darów: wiarę, nadzieję i miłość, aby na tym fundamencie budować jedność. (…) Potrzeba, abyśmy byli bliżej siebie i patrzyli na siebie, jako na braci. (…) Potrzeba, aby chrześcijanin nie poniżał drugiego chrześcijanina, aby mówił o nim prawdę, aby modlił się. W świecie, który spycha wiarę i wierzących na margines potrzeba, abyśmy dali świadectwo i głośno mówili, że Bóg jest największą wartością; potrzeba, abyśmy dali bezwzględne pierwszeństwo woli Bożej – akcentował biskup naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów

Liturgii towarzyszył śpiew chóru parafii św. Jana Chrzciciela w Płocku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama