powrót
Wiara.pl - Serwis

Płocki

twój profil
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
  • facebook
  • rss
  • Powiadomienia
Nowy numer

Najnowsze [Wydania]

  • GN 28/2025
    GN 28/2025 Dokument:(9337843,Egocentryzm i poświęcenie)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
  • Gość Extra 2/2025 (12)
    Gość Extra 2/2025 (12) Dokument:(9271942,Oczy Serca)
  • GN 26/2025
    GN 26/2025 Dokument:(9321844,Drużyna Augustyna )
  • GN 27/2025
    GN 27/2025 Dokument:(9330207,Ideologie systemowe )

Hej, kolęda! przejdź do galerii

Zakończyło się 20. Płockie Kolędowanie. Przez cztery dni można było posłuchać kolęd, pastorałek i utworów świątecznych w różnych odsłonach.

am

|

04.01.2014 23:27 GOSC.PL

dodane 04.01.2014 23:27
0

Zespół Pieśni i Tańca "Wisła"   Zespół Pieśni i Tańca "Wisła"
Agnieszka Małecka /GN
- To już tradycja Płockiego Kolędowania, że jeden dzień poświęcony jest tylko płockim chórom i zespołom, które wykonują te przepiękne pieśni bożonarodzeniowe - przypomniał w czasie wieczornego koncertu w katedrze ks. dr Andrzej Leleń, jeden z inicjatorów tego cyklicznego wydarzenia.

Koncert rozpoczęli najmłodsi płocczanie z chóru "Viva la Musica" ze Szkoły Podstawowej nr 23, a także młodzież z chóru "Kamerton". Barwnie i na ludową nutę zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca "Wisła”. Na katedralnym chórze, gdzie zwykle śpiewa podczas uroczystości liturgicznych, wystąpił "Pueri et Puelle Cantores Plocenses". Tego wieczoru można było posłuchać także utworów świątecznych w języku angielskim w wykonaniu kwartetu wokalnego "Good Vabriation" z POKiS, a także chóru "VOX Singers" i chóru żeńskiego z Włodkowica. Zaśpiewały także panie z "VOX Maiorum" Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Niemal każdy z tych zespołów ma już na swoim koncie koncerty i nagrody. W ich wykonaniu  zabrzmiały kolędy na ludową i swingującą nutę, uroczyście i nowocześnie; te tradycyjne i nowe pieśni związane z Bożym Narodzeniem.

- Wiele kolęd, które współcześnie śpiewamy, pochodzą z wieków XVII i XVIII, jednakże szczyt twórczości kolędowych przypada na okres niewoli i zaborów, kiedy te pieśni bożonarodzeniowe zaczęły przybierać rytmy polskich tańców narodowych i wzmacniały ducha patriotyzmu. Obecnie też tworzy się kolędy. Wczoraj te nowe, które mówią o współczesności, co nas boli i czego oczekujemy od narodzonego Zbawiciela, śpiewała Katarzyna Jamróz - przypomniał ks. Leleń.

Chór "Kamerton"   Chór "Kamerton"
Agnieszka Małecka /GN
Koncert solistki K. Jamróz rozpoczął w tym roku Płockie Kolędowanie. W piątek wystąpił także chór "Minstrel" LO im. marsz. S. Małachowskiego oraz zespół Bemolla z akompaniamentem Jarosława Domagały przy fortepianie.

W niedzielę w katedrze, w ramach Płockiego Kolędowania, wystąpiła jedna z najbardziej znanych muzykujących rodzin - Pospieszalscy; w sumie zagrało i zaśpiewało dla płocczan 14 osób, które tworzą już dwa pokolenia. Natomiast w poniedziałek, w uroczystość Objawienia Pańskiego, płocki Orszak Trzech Króli zakończył koncert Eleni. Artystka wystąpiła w Orlen Arenie.

Głównym organizatorem wydarzenia był Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki.

1 / 1
Płockie Kolędowanie 2014

WIARA.PL DODANE 06.01.2014

Płockie Kolędowanie 2014

​Od piątku do niedzieli przed Uroczystością Objawienia Pańskiego w katedrze zabrzmiały najpiękniejsze kolędy w wykonaniu m.in. Katarzyny Jamróz, płockich chórów i zespołów oraz 14-osobowego zespołu, który tworzy rodzina Pospieszalskich. Organizatorami wydarzenia był POKiS, parafia katedralna i Urząd Miasta Płocka. Zdjęcia: Agnieszka Małecka/GN  
oceń artykuł Pobieranie..
0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • KATEDRA PŁOCKA
  • KOLĘDY
  • KULTURA
  • PŁOCKIE KOLĘDOWANIE

am

Polecane w subskrypcji

  • Sąd Najwyższy USA potwierdza: prawo rodziców do wychowania religijnego dzieci obowiązuje również w szkołach publicznych
    • Świat
    • Franciszek Kucharczak
    Sąd Najwyższy USA potwierdza: prawo rodziców do wychowania religijnego dzieci obowiązuje również w szkołach publicznych
  • Od plemion Irokezów do olimpiady. Lacrosse – szybki sport z długą historią
    • Sport
    • Piotr Sacha
    Od plemion Irokezów do olimpiady. Lacrosse – szybki sport z długą historią
  • Z kosmosu do kieszeni. Jak kosmiczne technologie zmieniły nasz świat
    • nauka
    • Karol Białkowski
    Z kosmosu do kieszeni. Jak kosmiczne technologie zmieniły nasz świat
  • Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o godzinach religii: co dalej z katechetami i lekcjami w szkołach?
    • wywiad
    • Karol Białkowski
    Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o godzinach religii: co dalej z katechetami i lekcjami w szkołach?
  • Flotylla Pińska - zapomniana strażniczka Wschodu
    • Historia
    • Karol Białkowski
    Flotylla Pińska - zapomniana strażniczka Wschodu
  • Góra Oliwna czy Betania? Z którego miejsca Jezus wstąpił do nieba?
    • Kościół
    • ks. Tomasz Jaklewicz
    Góra Oliwna czy Betania? Z którego miejsca Jezus wstąpił do nieba?
  • O nas

    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
    Zgłoś błąd
  • DOKUMENTY

    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT

    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
Zgłoś błąd

Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  • Facebook
  • Twitter
  • Insta
  • YT
WERSJA Desktop
  • subskrybuj
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI
    • KURIA
    • PARAFIE