Nowy numer 2/2021 Archiwum

Święty wśród swoich

Harcerze z Płocka, Ciechanowa i Rypina modlili się przy relikwiach swego patrona.

”Niech świetlany przykład patrona harcerstwa polskiego i wypełnianie słowem i czynem słów »Bóg-honor-ojczyzna«, staną się dla was motywacją do przemiany życia, wzrastania w wierze i pogłębiania więzi z bliźnimi” - napisał w przesłaniu do harcerzy bp Piotr Libera.

ZHP i ZHR zorganizowały modlitewne czuwania, harcerską gawędę, świeczkowisko i zdobywanie sprawności ”Wicka”.

- Bł. Wincenty Frelichowski pozostał wierny ideałom. Prawo i przyrzeczenie harcerskie były dla niego drogowskazem w życiu. Stosował je do końca życia, także w obozie, gdy pomagał chorym na tyfus. Umierał w opinii świętości. Tak, jak sam chciał. Miał wiarę św. Piotra, wiedzę św. Pawła i miłość św. Jana. To nasz patron, nauczyciel i wzór do naśladowania - mówił ks. Grzegorz Radziszewski, salezjanin do członków ZHR w MCEW „Studnia”.

- To świetny przewodnik, nie tylko dla harcerzy, nie tylko na Adwent. Jest dla nas przykładem w przekraczaniu siebie i w wychodzeniu do innych. Tak, przed świętami zapomnijmy choć trochę o sobie, aby pomyśleć o innych. Każdy z nas w tym Adwencie, przed świętami powinien zostać zuchem: z obudzonym i wrażliwym sercem - mówił ks. Grzegorz Walczak do harcerzy i wiernych zgromadzonych w ciechanowskiej farze.

- Mam nadzieję, że dla 200 ciechanowskich harcerzy była to uroczystość, która jeszcze bardziej nas scaliła, tym bardziej, że nasz hufiec odrodził się zaledwie kilka miesięcy temu - powiedział Piotr Rzeczkowski, komendant Hufca ZHP w Ciechanowie.

Za przyjęcie relikwii w Rypinie odpowiadali harcerze z ZHP wraz z ich kapelanem, ks. Jarosławem Cichockim.

- Cieszę się, że bł. Wincenty Frelichowski tak pięknie zintegrował różne środowiska harcerskie. On przypomina nam o wielkich ideałach, gdzie obok wychowania, sprawności i wartości, tak ważne jest życie duchowe - powiedział ks. Krzysztof Świerczyński, diecezjalny duszpasterz harcerzy i harcerek.

Relikwie bł. W. Frelichowskiego przybyły do diecezji płockiej z Białegostoku, w ramach ogólnopolskiej peregrynacji z okazji 100. rocznicy urodzin patrona harcerstwa polskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama