Nowy numer 33/2018 Archiwum

Jubileusz w Tłuchowie

Pamiątkowa tablica na murze 125-letniego kościoła parafialnego będzie przypominała o jubileuszu i duchowej pracy, która jednoczy wiernych parafii pw. Wniebowzięcia NMP.

To było dziękczynienie za 125 lat świątyni, za jej budowniczych i tych, którzy przez całe dziesiątki lat troszczyli się o jej piękno i funkcjonalność. Mszy św. w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP przewodniczył bp Roman Marcinkowski. W kazaniu przypomniał proboszcza ks. Stanisława Nowakowskiego (1840-1906), który odbudował zniszczony podczas pożaru w 1881 roku kościół. Obecna świątynia jest czwartym z kolei domem Bożym w tłuchowskiej parafii.

- Kościół, w którym jesteśmy, jest naszą arką. To w nim narodziliśmy się do życia wiecznego. Tu mamy szansę na pojednanie z Bogiem, tu zawieramy małżeństwa, tu uczestniczymy w świętach kościelnych i tu przyjdziemy, aby uzyskać pomoc podczas przechodzenia przez bramę niebios. Ten 125-letni kościół jest świadkiem wydarzeń i przemian w naszym państwie. Ten kościół stał tu przez wszystkie te lata. Nie pozwólcie, by ktoś oderwał was od tego kościoła, od Boga. Wszystkim tym, którzy stworzyli historię tej świątyni pragnę dziś z głębi serca podziękować za wszystko. Modlę się by Bóg nam wszystkim błogosławił - mówił bp Marcinkowski.

Przez ostatnie lata tłuchowska świątynia nabiera niepowtarzalnego uroku, zmieniało się jej wnętrze i otoczenie. Z okazji jubileuszu ukazała się publikacja „Tłuchowska świątynia” autorstwa ks. proboszcza Andrzeja Zakrzewskiego, dedykowana tłuchowskim parafianom, którzy wybudowali obecny kościół i tym, którzy o niego dbają.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma