Nowy numer 49/2022 Archiwum

Wietrzny początek zimy

Silny wiatr i śnieg nad Mazowszem przyniosły wiele utrudnień w regionie. Na drogach jest bardzo ślisko, wciąż wieje silny wiatr powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

"Sytuacja pogodowa pogarsza się i istnieje zagrożenie, że część awarii pozostanie nieusunięta do 7 grudnia. Na całkowite przywrócenie zasilania nie pozwalają warunki drogowe, znacząco utrudniające dostęp do sieci zwłaszcza ciężkiego sprzętu, potrzebnego do naprawy połamanych słupów czy pozrywanych przewodów. Silny wiatr uniemożliwia  realizację napraw, wymagających korzystania z podnośników. Prace są kontynuowane, jednak jeśli sytuacja pogorszy się i zagrozi bezpieczeństwu pracowników, zostaną przerwane" – czytamy w komunikatach spółki Energa Operator SA.

Trudności w dostawie energii występują w następujących gminach: Baboszewo, Bielsk, Bieżuń, Bodzanów, Brudzeń Duży, Bulkowo, Ciechanów, Czernice Borowe, Czerwińsk nad Wisłą, Drobin, Dzierzążnia, Dzierzgowo, Gąbin, Glinojeck, Gołymin Ośrodek, Gostynin, Gozdowo, Grudusk, Gzy, Iłowo Osada, Joniec, Karniewo, Krasne, Krzynowłoga Mała, Kuczbork Osada, Lipowiec Kościelny, Lubowidz, Lutocin, Łąck, Mała Wieś, Mława, Mochowo, Naruszewo, Nasielsk, Nowe Miasto, Nowy Duninów, Obryte, Ojrzeń, Opinogóra Górna, Płock, Płońsk, Płośnica, Pokrzywnica, Przasnysz, Pułtusk, Raciąż, Radzanowo, Radzanów, Regimin, Rościszewo, Serock, Siemiątkowo Koziebrockie, Sierpc, Skępe, Słupno, Sochocin, Sońsk, Stara Biała, Staroźreby, Strzegowo, Stupsk, Szczawin Kościelny, Szczutowo, Szreńsk, Szydłowo, Świercze, Wieczfnia Kościelna, Winnica, Wiśniewo, Wyszogród, Załuski, Zatory, Zawidz i Żuromin.

Silny wiatr uszkodził w nocy trakcje energetyczne w powiecie płockim i powalił ponad 30 drzew. Zerwał także dach z budynku w Łubkach Nowych w gminie Bulkowo. W Nowym Duninowie w piątek bez prądu pozostawało 180 osób. Bez prądu przez ponad godzinę funkcjonował też urząd gminy. Silny wiatr uszkodził linie elektryczne w Łącku i w gminie Łąck. We Wrogocinie, w gminie Drobin, silny i porywisty wiatr zerwał dach z jednego z domów, na szczęście nikomu nic się nie stało. Wiele utrudnień drogowych wystąpiło na drogach powiatu gostynińskiego.

Silne porywy wiatru spowodowały w piątek powalenie drzew, a co za tym idzie również utrudnienia w ruchu drogowym, m.in. w Sokołowie oraz Brzezi. 

Jak informuje Ivetta Biały, rzeczniczka wojewody mazowieckiego, prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie przewidują, że do soboty na Mazowszu wystąpi silny wiatr o średniej prędkości od 35 km/h do 55 km/h, osiągający w porywach 95 km/h. Maksymalna prędkość - do 110 km/h spodziewana jest w nocy z 6 na 7 grudnia. Wiatr może spowodować uszkodzenia budynków, dachów, łamanie i wyrywanie drzew oraz uszkodzenia linii energetycznych. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego (WCZK) przypomina o zachowaniu środków ostrożności. Od soboty 7 grudnia wiatr stopniowo będzie słabł.

Aby zminimalizować ryzyko, należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy, by usunąć wszelkie przedmioty z balkonów, parapetów i okien. Nie zostawiajmy także samochodów w pobliżu drzew, latarni i innych obiektów narażonych na uszkodzenie. Ponadto należy pamiętać o następujących środkach ostrożności podczas wichury:

  • włącz radio lub telewizor i śledź informacje o ewentualnym zagrożeniu i sposobach postępowania,
  • wyłącz główny wyłącznik prądu i gazu – ograniczy to niebezpieczeństwo powstania pożaru,
  • schowaj się w najniższych partiach budynku z dala od okien, sufitów i drzwi,
  • znajdując się poza domem, pozostań tam do momentu ustania wichury,
  • nie zatrzymuj się pod trakcjami elektrycznymi, planszami reklamowymi, drzewami, itp.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego jest w stałym kontakcie ze służbami energetycznymi na terenie Mazowsza.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy