Nowy numer 33/2018 Archiwum

Patron dla Przasnysza

"Rada Miejska wyraża wolę ustanowienia św. Stanisława Kostki patronem miasta oraz wolę ustanowienia dnia 18 września świętem patrona miasta" - czytamy w oświadczeniu wydanym 28 listopada przez przasnyski ratusz.

”Odpowiadając na wniosek burmistrza miasta Przasnysz, uwzględniając pozytywną opinię komisji stałych Rady Miejskiej oraz po konsultacji z duchowieństwem przasnyskim Rada Miejska w Przasnyszu wyraża wolę ustanowienia św. Stanisława Kostki patronem miasta Przasnysz oraz wolę ustanowienia dnia 18 września świętem patrona miasta Przasnysza.

Rada Miejska w Przasnyszu upoważnia burmistrza miasta Przasnysz oraz przewodniczącego Rady Miejskiej w Przasnyszu do wystąpienia do ks. biskupa diecezji płockiej o wszczęcie procedury kościelnej o uznanie św. Stanisława Kostki patronem miasta Przasnysz”.

W uzasadnieniu do oświadczenia Rady Miejskiej z 21 listopada czytamy m.in.: ”Postać św. Stanisława Kostki jest trwałe związana z historią Przasnysza. Od wieków jest on tu otaczany szczególną i nieustanną czcią. Przasnysz ma też wiele zachowanych pamiątek związanych ze Stanisławem Kostką. To tu w przasnyskiej farze rodzina Kostków była chrzczona i wychowywana. Tutaj także, w kościele pod wezwaniem św. Wojciecha, został ochrzczony Stanisław Kostka. Tu jest kaplica Kostków, w której spoczywają prochy rodziców i braci świętego. Również pobernardyński klasztor, będący dziś siedzibą ojców Pasjonistów, pozostaje materialną pamiątką rodziny Kostków. Ta przasnyska świątynia ufundowana została przez Pawła Kostkę.

Przasnyszanie wnoszą swój wkład w podtrzymywanie i rozwijanie kultu św. Stanisława Kostki na Mazowszu. Przasnyskie Muzeum Historyczne gromadzi i prezentuje na wystawach czasowych zbiory poświęcone świętemu. Z inicjatywy przasnyskich duszpasterzy w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku zorganizowana została pielgrzymka młodzieży z Przasnysza do Rostkowa. Wzięła w niej licznie udział młodzież z całej diecezji. Od tego czasu datuje się nieprzerwanie tradycja pielgrzymek dzieci i młodzieży z Przasnysza do Rostkowa. Corocznie gromadzi dużą liczbę uczestników. Od Roku Jubileuszowego 2000 pielgrzymka znacznie się rozrosła. Przybywają na nią również młodzi pielgrzymi z diecezji sąsiednich. Dlatego ustanowienie św. Stanisława Kostki patronem miasta Przasnysza ma sens głęboki i uniwersalny" – napisano w uzasadnieniu do oświadczenia Rady Miejskiej.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma