Nowy numer 13/2024 Archiwum

Nie ustawać w dobrym budowaniu

Po upływie ćwierć wieku chcemy wyśpiewać Bogu dziękczynne Te Deum za istnienie i rozwój wspólnoty parafialnej na płockim osiedlu Podolszyce Południe – powiedział bp Piotr Libera w parafii św. Wojciecha.

- Pośród wielu nieszczęść, czasem wręcz o wymiarze apokaliptycznym, uczeń Chrystusa ma być świadkiem prawdziwego Pana historii, Jego wiernym sługą. Musi nauczyć się czekać, znosić trudności, trwać w pokornej i prostej pracy wykonywanej każdego dnia. Chociaż świątynia [jerozolimska] została zburzona, Bóg nie przestał budować swojego królestwa. Nie pozwoli też na to, aby Jego lud zebrany przez Chrystusa rozproszył się w panice – mówił bp Piotr Libera w czasie Mszy św. I dodał: - Dziś przestrzenią w której Bóg buduje swe Królestwo na ziemi jest parafia. To tu Jezus Chrystus rozproszone dzieci Boże gromadzi w jedno. Wasza parafia św. Wojciecha i wasz kościół parafialny też spełnia tę właśnie misję. (…) Jej początki sięgają listopada roku 1988. Był to czas niezwykle trudny. Starsze osoby pamiętają go dobrze. Brakowało wszystkiego. System komunistyczny chwiał się w posadach i za kilkanaście miesięcy rozpadł się jak domek z kart. W sposób zasadniczy przyczynił się do tego papież Polak – mówił biskup.

Zwrócił uwagę, że miejscem, w którym uczymy się trwania w miłości Boga i człowieka jest parafia. Prosił, aby parafianie od św. Wojciecha nie przestawali dobrze budować. – Wobec załamania się pewnego modelu życia i odrzucania tradycyjnych wartości wyrazem braku ufności byłoby powiedzieć: ”Nie możemy nic zrobić”. Niedorzeczne byłoby również uporczywe szukanie za wszelką cenę możliwości przywrócenia starych struktur czy instytucji i wspominanie ze łzami w oczach minionego czasu. Biadolenie nad tym co jest i porównywanie z tym, co było. (…) Naszym zadaniem, zadaniem współczesnej parafii jest przecież budowanie tu i teraz Królestwa Bożego, uznając czas teraźniejszy za czas zbawienia – mówił bp Libera.

Odwołał się do postaci św. Wojciecha, który ”wprowadził Boga do polskiego domu”. I pytał: - Czy Bóg świętego Wojciecha ma swoje właściwe miejsce w progach domów waszej parafii? Czy pierwsze miejsce w naszych domach nie zajmują rzeczy, sprawy, przyziemne wartości? Św. Wojciech pyta dziś o naszą wiarę w Boga, który nas zbawił, pyta o wiarę w Zmartwychwstałego – zwracał uwagę biskup płocki.

W czasie Mszy św. wśród darów ołtarza złożono m.in. dziesięć tomów kroniki parafialnej, która bogato dokumentuje ćwierczwiecze istnienia parafii, przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 4 i 8 oraz Legion Maryi złożyły ornaty do odprawiania Mszy św.

Ks. kan Jerzy Ławicki, proboszcz parafii mówił, że wielkie dzieła duchowe i materialne były możliwe do realizacji dzięki ”życzliwemu oddechowi wiernych”.

Na zakończenie Mszy św. odśpiewano hymn Te Deum. Pamiątką uroczystości są dwa nowe witraże przedstawiające św. Wojciecha i św. s. Faustynę Kowalską.

Na zakończenie Mszy św. uczestnicy liturgii oddali cześć relikwiom św. Wojciecha Wychodzący z Mszy św. mogli skosztować tortu urodzinowego, który przygotowały panie z rady parafialnej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy