Nowy numer 33/2018 Archiwum

Zaduszki miasta

Czas ucieka, wieczność czeka – tymi słowami, które widnieją na zegarze na ścianie wadowickiego kościoła, Bożena Kaliściak, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Płońsku, rozpoczęła ósmy już koncert ”Pamięć za serce”.

Płońskie Zaduszki Muzyczne to wieczór wspomnień o tych, którzy już pożegnali się z ziemskim życiem. Poprzez poezję, taniec i śpiew artyści pokazują to, co nieuniknione, a publiczność przez dwie godziny siedzi jakby zahipnotyzowana, popadając w zadumę nad przemijaniem.

Na scenie kina Kalejdoskop można było zobaczyć m.in. małżeński duet aktorów Marzanna Graff – Aleksander Mikołajczak. Spektakl ”Podaj dłoń” to opowieść o wspomnieniu niedawno zmarłej babci, która przez lata była podporą rodziny, zawsze uśmiechnięta, pomocna. Jej życie kryło jednak tajemnicę, o której nie wiedzieli najbliżsi. W trakcie porządków domowych w ręce wnuczki trafiają kartki z pamiętnika seniorki oraz dziadka, odkrywające bolesną prawdę o ich młodzieńczych latach, kiedy to zostali zesłani na Syberię i przyszło im zmierzyć się z okrutnym losem.

Dalszą część widowiska wypełniły frapujące występy uczniów i nauczycieli ze Szkoły Muzyki i Tańca ”Nutka” oraz grupy teatralnej złożonej z wychowanków płońskich szkół.

Nie zabrakło też wierszy autorstwa płońskich poetów, których refleksje sięgają na przykład na parafialną nekropolię. Wiele ciepłych słów padło pod adresem zmarłych w tym roku wybitnych płońszczan, m.in.: historyka Józefa Barańskiego oraz nauczyciela wychowania fizycznego Andrzeja Bujakowskiego.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma