Nowy numer 2/2021 Archiwum

Na patriotyczną nutę

Kolejny raz w Narodowe Święto Niepodległości w Tłuchowie zorganizowano Przegląd Piosenki Religijnej i Patriotycznej.

Od wielu lat z inicjatywy ks. proboszcza Andrzeja Zakrzewskiego z okazji 11 listopada odbywa się Przegląd Piosenki Religijnej i Patriotycznej – jeden z elementów niepodległościowych obchodów.

Najpierw ulicami Tłuchowa przeszły poczty sztandarowe jednostek OSP, szkół, Gminnego Koła Związku Kombatantów Rzeczypospolitej i Byłych Więźniów Politycznych w Tłuchowie. Tłuchowianie upamiętnili, tych którzy zginęli w walce za Ojczyznę podczas apelu poległych odczytanym przy pomniku Poległych i Pomordowanych Mieszkańców Gminy Tłuchowo. Złożono wieńce i wiązanki oraz zapalono znicze. Przy dźwiękach Gminno-Parafialnej Orkiestry Dętej udano się do kościoła parafialnego na wspólną modlitwę za ojczyznę.

Po Mszy św. przy pomniku powstańców styczniowych, który znajduje się przy kościele parafialnym, odmówiono modlitwę i złożono kwiaty. Kolejnym punktem tłuchowskiego święta niepodległości był X Przegląd Piosenki Religijnej i Patriotycznej, organizowany corocznie przez Gminny Ośrodek Kultury w Tłuchowie. Na scenie zaprezentowało się 11 wykonawców. Oprócz grup dziecięcych i młodzieżowych działających przy tutejszych szkołach, zaprezentowały się grupy działające przy świetlicach środowiskowych, chór nauczycieli, zespoły, orkiestra dęta i soliści. Różnorodność wykonawców i ich repertuaru corocznie przyciąga do Tłuchowa szeroką widownię.

Na tegoroczne obchody niepodległościowe przybył mieszkający tu przed II wojną światową Leszek Nels, dziś warszawiak, ale sercem związany z tym terenem. We wzruszających słowach opowiedział krótko o swoich wojennych losach i wyrecytował utwór, który jako młody chłopiec w 1932 roku prezentował przy tłuchowskim Pomniku Powstańców.

Podczas tegorocznego przeglądu zebrani w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury mogli podziwiać nie tylko piękne wykonania znanych, jak również nowych, utworów patriotycznych i religijnych, ale również pokaz tańca narodowego – mazura, zaprezentowany przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Tłuchowie. Na scenie już poza przeglądem zaprezentowała się Kinga Małkiewicz, która zajęła I miejsce w Międzynarodowym Przeglądzie Piosenki ”Katiusza” w Moskwie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama