GN 32/2018 Archiwum

Patriotycznie i sportowo

Pod hasłem ”Święto Niepodległości - Święto Radości” Przasnyskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej zorganizowało obchody 11 listopada w mieście nad Węgierką.

W niedzielę 10 listopada po raz pierwszy zorganizowano Bieg ”Orlika”. W ten sposób, na sportowo, uczczono rozstrzelanego w 1863 r. Przasnyszu dowódcę oddziału powstańczego Stefana Cieleckiego ps. ”Orlik”, którego imię nosi największe w mieście osiedle mieszkaniowe. Trasa biegu, którego dystans wynosił 5 km dla dorosłych i młodzieży oraz 1,5 km dla dzieci, prowadziła ulicami miasta, obejmując miejsca upamiętniające wydarzenia historyczne. Po przybyciu na metę na uczestników czekały pamiątkowe medale oraz test wiedzy historycznej. Pytania dotyczyły dziejów powstania styczniowego. Każda prawidłowa odpowiedź dawała premię czasową - 10 sekund odejmowane od uzyskanego w trakcie biegu czasu. Zwyciężył Daniel Mocek, który tryumfował nie tylko wśród młodzieży, lecz także wśród dorosłych. Najlepszych zawodników w poszczególnych grupach wiekowych nagrodzono symbolicznymi pucharami i dyplomami. Wszyscy uczestnicy wzięli udział w losowaniu nagrody specjalnej w postaci pobytu w hotelu w Sójkach, który mieści się w dawnym dworze, będącym niegdyś własnością rodziny Stefana Cieleckiego ”Orlika”. W gronie 84 biorących udział w biegu osób znaleźli się nie tylko młodsi i starsi biegacze z Przasnysza, okolic i sąsiednich miast, ale także goście z Płońska, Olsztyna, Warszawy i Sochaczewa.

Zadowolony z udziału w biegu był m.in. pan Paweł z Przasnysza, którego bardzo cieszy, że w biegu uczestniczył razem z dziećmi: Dominiką i Danielem – uczniami szkoły podstawowej. Żona pana Pawła w tym roku towarzyszyła w charakterze kibica, ale może w przyszłości uda się także ją namówić do czynnego udziału.

Przasnyskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej zorganizowało również festiwal pieśni patriotycznej. Zainteresowanie nim przeszło oczekiwania organizatorów – zgłosiło się około 100 osób z Przasnysza i okolic. Koncert laureatów festiwalu odbył się 11 listopada w Miejskim Domu Kultury.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma