Piękna w każdym calu

O tym, jakie pozostałości po dawnych przebudowach i zmianach kryje kościół św. Bartłomieja i czy w przypadku prowadzonych prac można mówić już o rewitalizacji, rozmawiano podczas konferencji w płockim Domu Darmstadt.

Fara powstała w 1356 r. z fundacji króla Kazimierza Wielkiego, zgodnie z wolą rajców w centrum miasta, co przypomniał podczas konferencji historyk ks. prof. Michał Grzybowski.

– Nie zachował się opis kościoła farnego z tamtych czasów, ale możemy przypuszczać, że miał wszystkie cechy i walory kościołów gotyckich – mówił ksiądz profesor, omawiając też późniejsze dzieje fary, w tym jej przebudowę w stylu renesansowym przez Jana Baptystę Wenecjanina oraz późniejszą zmianę położenia głównego ołtarza i wejścia z portalem.

Prof. Robert Kunkel, nawiązując do pierwotnej bryły fary, powiedział m.in.:- Jak wyglądał ten kościół kazimierzowski, możemy sobie wyobrazić, szukając analogii w katedrze w Bydgoszczy.

Podczas dyskusji, która wywiązała się w trakcie konferencji, wyjaśniano m.in. dlaczego w przypadku prac prowadzonych w farze można mówić o rewitalizacji. - W ramach tego wniosku można było także zrobić te prace. Gdybyśmy zrobili coś, co nie mieściłoby się w tym wniosku, nie otrzymalibyśmy na to pozwolenia i dotacji. To było bardzo szczegółowo sprawdzane – zapewniał proboszcz ks. Gutowski.

– Rewitalizacja dotyczy przywrócenia do użytkowania. Sama fara jest użytkowana, ale są w niej pomieszczenia, które użytkowane nie były – np. dawny kapitularz. One zostaną zrewitalizowane - wyjaśniał prof. Kunkel.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

am