Nowy numer 03/2020 Archiwum

Bp Libera nie promuje "Egzorcysty"

Nieprawdziwe informacje "Rzeczpospolitej", dotyczące rzekomych wypowiedzi bp. Piotra Libery o miesięczniku „Egzorcysta”, prostuje płocka Kuria Diecezjalna. Chodzi o artykuł Tomasza Krzyżaka pt. „Za dużo mówimy o siłach zła”, opublikowany w numerze z dnia 2-3 listopada. "Biskup Płocki jeszcze jako sekretarz Episkopatu, przestrzegł egzorcystów przed dzieleniem się z mediami szczegółami związanymi z ich posługą" - głosi oświadczenie Kurii.

Z tekstu "Rzeczpospolitej wynikało, że bp Piotr Libera publicznie, z entuzjazmem wypowiada się o miesięczniku „Egzorcysta” oraz że w swych kazaniach zachęca do czytania tego czasopisma.

„Niniejszym informujemy, że podana informacja jest całkowicie nieprawdziwa. W żadnym ze swoich kazań Biskup Płocki nie wspominał o tym czasopiśmie, ani tym bardziej nie zachęcał do jego lektury. Kuriozalne jest także stwierdzenie o rzekomym entuzjastycznym przyjęciu tego czasopisma. Wprost przeciwnie, Biskup Płocki jeszcze jako sekretarz Episkopatu, przestrzegł egzorcystów przed dzieleniem się z mediami szczegółami związanymi z ich posługą” – pisze w sprostowaniu rzecznik prasowy płockiej Kurii.

Artykuł Tomasza Krzyżaka w „Rzeczpospolitej” dotyczył rosnącego zainteresowania Polaków posługą egzorcystów. W tym kontekście autor stwierdzał, że biskupi podczas zebrania na Jasnej Górze zwrócili uwagę na to, że mówiąc o siłach zła, ludzie zaczynają popadać w skrajność oraz że problem ten wynika z niedowiarstwa, iż to Jezus zwyciężył śmierć i szatana.

Dziennikarz przytaczał sprzeczne wypowiedzi hierarchów Kościoła na ten posługi egzorcystów. Z artykułu wynikało, że biskup płocki Piotr Libera chętnie wypowiada się na temat miesięcznika „Egzorcysta”, promując jego lekturę.

« 1 »
 • Achim
  04.11.2013 13:26
  Szerzą się różne domysły, jest nagonka na miesięcznik "Egzorcysta", niektórzy mówią, że koncentruje się on na złu. Osobiście tego nie zauważyłem, treści są wyważone z jednoznacznym wskazaniem na wielkość i miłość Boga. Niestety niepochlebne opinie o piśmie wyrażają również osoby, które tej gazety nie miały w ręce, co powinno je w ogóle wyłączyć z dyskusji na ten temat. Natomiast sama dyskusja na ten temat jest w tej chwili jałowa i w tej formie nie ma sensu. Jeśli Episkopat czy ktokolwiek inny ma zastrzeżenia co do tej gazety, to proszę o wydanie stosownego, oficjalnego komunikatu, z dokładnym wskazaniem co, jak i gdzie jest nie tak, co jest sprzeczne z nauką Kościoła. Bo niestety idąc obecnym tokiem myślenia krytyków tej gazety należy również przestać czytać Pismo Święte, bo przecież tam szatan występuje, są przypadku opętań, złych duchów itd. Być może niektórym wydaje się, że to były wydarzenia historyczne, ale nic z tego- ta walka trwa nadal, te rzeczy dzieją się nadal. Niektórzy uważają, że rzeczywiście mówi się za dużo o siłach zła, a ja powiem tak- zło i szatan nie istnieją. Dlaczego tak sądzę? Bo od dobrych kilkunastu lat, słuchając regularnie (o wiele częściej niż w niedzielę i święta) kazań w kilku diecezjach nie usłyszałem o piekle, szatanie, niewiele było o zagrożeniach duchowych. Ot, landrynkowy świat- tylko Boże Miłosierdzie, Miłość itd. Czyli mam rozumieć, że jedna z głównych prawd wiary już nie obowiązuje (Bóg jest Sędzią sprawiedliwym, który za dobre wynagradza, a za złe karze.)?
  doceń 1
 • świadek
  04.11.2013 14:00
  Niszczenie, podważanie wszelkich AUTORYTETÓW i tego co twórczo dobre ( miesięcznik Egzorcysta) to tendencja dzisiejszego skrzywionego stylu życia społeczeństwa. Wierzących jako Kościoła też. Wszystko i wszystkich się podważa i próbuje niszczyć. Każdy ma coś na każdego i jak o kimś zaczynam mówic dobrze zaraz ktoś deprecjonuje taką osobę , bo ma na niego haka. Byłem jako świecki w grupie księży za granicą. Rozów mnóstwo, spotkań - próbowałem mówić świadectwa o pozytywnych postawach księży z diecezji. a potem po cichu którys z nich mawiał....nie mów tak o tym lub tamtym bo ten i tamtem z nim się nie lubią i każdy kolega ksiądz coś ma na innego kolegę księdza - smutne. to jak to wygląda gdy dany ksiądz ma wspólnotę - parafian - oj tez się nasłuchałem.....ZAMIAST O DOBRYCH CECHACH MÓWIĆ NON STOP OCZERNIANIE OBGADYWANIE - niszczenie wszelkich autorytetów - SMUTNO MI W TAKIM KATOLICKIM TOWARZYSTWIE,,,,,,,
  doceń 0
 • moim zdaniem
  05.11.2013 06:20
  O ile pamiętam, w komentarzach na forum GN były podnoszone uwagi, aby "Egzorcysta" nie był promowany w tygodniku, z uwagi na część czytelników tego miesięcznika, którzy ze względu na treści tam zawarte, mogą sobie lub innym przypisywać działania Złego, co w rezultacie prowadzi do histerii tych czytelników. Ta sfera związana z egzorcyzmami jest zbyt delikatnej natury, aby każda osoba mogła z nimi się zapoznawać, ze uwagi na rozwiachwianą osobowość.
  I teraz dopiero gdy "Rzeczpospolita" podniosła ten problem, sprawa została wyjaśniona.
  Mam nadzieję, że GN nie będzie już pisał o "Egzorcyście".
  doceń 2
 • reniaparzych@wp.pl
  27.02.2017 10:27
  To bardzo cenna publikacja na rynku. Wydawca nie ma wpływu kto go weźmie do ręki. Artykuły są bardzo ciekawe i poszerzają wiedzę a nie ciekawość. UB
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama