Nowy numer 48/2020 Archiwum

Święto parafii i kościoła

W Ligowie odbyła się podniosła uroczystość 100-lecia konsekracji kościoła Zwiastowania Najświętszej Marii Panny a miesiąc wcześniej 625- lecie parafii.

Jubileuszowej mszy Św. z okazji rocznicy konsekracji przewodniczył bp Roman Marcinkowski.

- Już z daleka rzuca się w oczy okazała bryła neogotyckiego kościoła. Dzisiaj patrzy na nas historia tego miejsca, historia liczącego 100 lat kościoła parafialnego. Dwa jubileusze przypominają minione pokolenia, czasy, wydarzenia, kolejne etapy rozwoju, wzlotów i upadków. Przypominają również tych, którzy przez tą ziemię przeszli, na niej żyli, pracowali i trudzili się nad kształtem swego życia i pozostawili nam swoje materialne i duchowe dziedzictwo, które otrzymaliśmy w darze - mówił w kazaniu bp Marcinkowski.

W czasie uroczystości odbyło się m.in. odsłonięcie tablicy, poświęconej wszystkim ligowskim proboszczom. Bp Marcinkowski poświęcił także obraz Płockich Biskupów Męczenników, wśród których jest arcybiskup Nowowiejski, który konsekrował świątynię oraz bp Leon Wetmański. 

Proboszcz ks. Andrzej Zembrzuski zaznaczał, że parafianie przygotowywali się duchowo do jubileuszy, ale także materialnie. Wierni wspierali inwestycje i remonty podejmowane w zabytkowym kościele parafialnym, których było wiele. - Trudno wymienić co zrobiliśmy przez 4 lata, aby nasza świątynia wyglądała pięknie i godnie. Iluminacji sklepienia kościoła, odnowienie i konserwacja dachu, wymiana okien, drzwi frontowych, odmalowanie ścian, oświetlenie prezbiterium, wykończenie parkingu przykościelnego -  to tylko niektóre z nich - wyliczał ks. kanonik.

Jubileuszowym obchodom towarzyszyła specjalna wystawa ukazująca historię parafii i kościoła, wydano także informacyjną broszurę upamiętniającą dawne wydarzenia.

Budowę świątyni w 1904 r. rozpoczął ks. Józef Orłowski a ukończył ks. Władysław Babich. Jak podają źródła - od wiosny do czerwca 1906 r. wypalono 400 tyś. sztuk cegły i przystąpiono do budowy kościoła. Gotowy kościół w 1913 roku konsekrował 19 października bp Antoni Julian Nowowiejski. Parafia Ligowo została erygowana w 1389 roku za rządów biskupa płockiego Ścibora.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama