GN 32/2018 Archiwum

Błogosławiony kolega z wojska

Z Płocka, Żuromina, Mokowa i innych miejsc diecezji pielgrzymowano na włocławską tamę, gdzie 29 lat temu poniósł męczeńską śmierć bł. ks. Jerzy Popiełuszko.

Najpierw Msza św. u św. Jana Chrzciciela w Płocku, a później wyjazd na tamę do Włocławka i modlitwa różańcowa w miejscu męczeństwa ks. Jerzego – to już niemal 25-letnia tradycja płockiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Włącza się w tę modlitwę jak zawsze Wyższe seminarium Duchowne i parafia św. Jana Chrzciciela oraz wielu członków i sympatyków KIK-u.

Tegorocznej Mszy św. w intencji ojczyzny przewodniczył ks. Jan Lewandowski, kapłan diecezji płockiej, kolega ks. Jerzego z czasów służby wojskowej w Bartoszycach. W homilii wspominał swoją klerycką służbę z Alfonsem Popiełuszką.

– Wtedy nie chodziło wcale o szkolenie wojskowe, ale o naszą bezwzględną indoktrynację. Próbowano nas werbować do współpracy z bezpieką bądź zachęcano do porzucenia seminarium. Efekty tych zabiegów były mizerne, dlatego stworzono trzy specjalne jednostki dla kleryków: największą i najdłużej działającą – w Bartoszycach, w Szczecinie i w Brzegu n. Odrą. Do Bartoszyc trafiliśmy z ks. Jerzym w październiku 1966 roku. Wtedy tylko do tej jednostki wcielono aż 250 alumnów – to było bardzo dużo. Z Płocka trafiło nas tam pięciu. Do dziś w diecezji żyje ks. Waldemar Karwowski – byliśmy tam wtedy razem. Przeznaczono mnie do drugiej kompanii, drugiego plutonu. Pamiętam, że Popiełuszko miał bardzo surowego przełożonego, dlatego od niego doświadczał wiele upokorzeń – wspominał ks. Jan Lewandowski.

We Włocławku uczestnicy pielgrzymki modlili się na tamie. Później w sanktuarium Męczeństwa ks. Jerzego uczestniczyli w adoracji Najświętszego Sakramentu, nabożeństwie słowa oraz uczcili relikwie kapłana męczennika.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma