Nowy numer 49/2020 Archiwum

Jak debiutował młody poeta Wojtyła?

W 35. rocznicę wyboru Jana Pawła II, u św. Michała Archanioła zorganizowano muzyczny koncert poezji, podczas którego przypomniano młodzieńczą twórczość papieża.

Okolicznościowy występ wpisany w uroczystość Dnia Papieskiego nosił tytuł ”Architektura wiary Karola Wojtyły”, został ułożony według ”Renesansowego Psałterza” – pierwszego ze zbiorów wierszy, zwanego Księgą Słowiańską, napisanego zanim jeszcze Wojtyła zapukał do furty seminarium duchownego.

Na zestaw wierszy składają się myśli nikomu nieznanego wówczas młodzieńca, przelane na papier w latach 1937-39, kiedy to Karol Wojtyła był m.in. studentem pierwszego roku filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

- Jak wiele w tych sonetach jest wiedzy o rodowodzie polskiej duszy – wprowadzał publiczność w świat metafizycznej, niezwykłej poezji bł. Jana Pawła II Maciej Gąsiorek, aktor Teatru Rampa. – Składają się na nie obrazy przyrody, ale także ludowa zabawa oraz słowiańska kultura upatrywana w architekturze Wawelu. Budują ją przede wszystkim umiłowanie piękna i pokora, pokora tak silna, że dla autora stanie się ona pewnością duchowego powołania, przeczuciem niezwykłej misji. Jak wiele w tych wierszach zawartych jest wskazówek, trosk, możliwych chyba jedynie w duszy poety.

Recytatorowi akompaniował Paweł Listwon, organowy koncertmistrz. Między wierszami dało się słyszeć muzykę ludową, sakralną i utwory Bacha.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama