Nowy numer 33/2018 Archiwum

Jak debiutował młody poeta Wojtyła?

W 35. rocznicę wyboru Jana Pawła II, u św. Michała Archanioła zorganizowano muzyczny koncert poezji, podczas którego przypomniano młodzieńczą twórczość papieża.

Okolicznościowy występ wpisany w uroczystość Dnia Papieskiego nosił tytuł ”Architektura wiary Karola Wojtyły”, został ułożony według ”Renesansowego Psałterza” – pierwszego ze zbiorów wierszy, zwanego Księgą Słowiańską, napisanego zanim jeszcze Wojtyła zapukał do furty seminarium duchownego.

Na zestaw wierszy składają się myśli nikomu nieznanego wówczas młodzieńca, przelane na papier w latach 1937-39, kiedy to Karol Wojtyła był m.in. studentem pierwszego roku filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

- Jak wiele w tych sonetach jest wiedzy o rodowodzie polskiej duszy – wprowadzał publiczność w świat metafizycznej, niezwykłej poezji bł. Jana Pawła II Maciej Gąsiorek, aktor Teatru Rampa. – Składają się na nie obrazy przyrody, ale także ludowa zabawa oraz słowiańska kultura upatrywana w architekturze Wawelu. Budują ją przede wszystkim umiłowanie piękna i pokora, pokora tak silna, że dla autora stanie się ona pewnością duchowego powołania, przeczuciem niezwykłej misji. Jak wiele w tych wierszach zawartych jest wskazówek, trosk, możliwych chyba jedynie w duszy poety.

Recytatorowi akompaniował Paweł Listwon, organowy koncertmistrz. Między wierszami dało się słyszeć muzykę ludową, sakralną i utwory Bacha.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma