Nowy numer 47/2020 Archiwum

Mądrość w paciorkach ukryta

Pod hasłem: "Do Chrystusa zawsze się idzie i powraca poprzez Maryję" przedstawiciele kół różańcowych z całej diecezji odprawili trzydniowe skupienie w Popowie n. Bugiem.

– Gdy modlicie się na różańcu, nie odmawiajcie bezmyślnie „zdrowasiek”, ale z czułym szeptem zwracajcie się do Maryi. Jakiej mądrości życia Ona nas uczy? Wiemy, że w każdej tajemnicy życia modliła się, i my to rozważamy. Tak blisko Maryi jest dopuszczony ten, kto z wiarą bierze do ręki różaniec – mówił prowadzący rekolekcje ks. Jarosław Mokrzanowski z Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej Płockiej.

W ramach trzydniowego skupienia była codzienna Msza św., katechezy i modlitwa różańcowa. Ta ostatnia była starannie i uroczyście animowana przez zelatorki. Towarzyszyła im długa lista intencji czytanych przy rozważaniu kolejnej tajemnicy. Kto ich słuchał przekonał się, że koła Żywego Różańca pamiętają w modlitwie nie tylko o sobie i najbliższych. Modlą się za księży i swoje rodzinne parafie, o uwolnienie od nałogów zniewolonych i o zgodę w rodzinach, o zdrowie dla cierpiących i o pokój na świecie – prawdziwy różaniec intencji.

– Na rekolekcjach odkryliśmy Różaniec nie tylko jako formę modlitwy, ale również jako życiową mądrość i drogę, na której człowiek przeżywa swe tajemnice radosne i bolesne z Maryją – mówili uczestnicy spotkania w Popowie.

Przyjechało 49 osób, m.in. z Bielska, Dobrzynia n. Drwęcą, Dzierżenina, Kroczewa, Gostynina, Nowego Miasta, Makowa Mazowieckiego, Płońska, Rypina, Ciechanowa i Płocka.

– Zdarza się, że znajomi, którzy wiedzą o naszej róży różańcowej, proszą o pomoc i modlitwę – mówili zelatorzy z parafii św. Stanisława Kostki z Rypina.

Chyba najwięcej modlitewnych wspólnot różańcowych jest w Dobrzyniu n. Drwęcą, bo aż 20. – Co miesiąc organizujemy w kościele Jerycho różańcowe, czyli całodzienną modlitwę na różańcu, od rana do wieczora. Wtedy też naocznie się przekonujemy, jak nasza modlitwa jest ważna do Kościoła i świata – powiedziała pani Jadwiga z Dobrzynia.

Od kilku lat, z inicjatywy Wydziału Duszpasterskiego i diecezjalnego duszpasterza Kół Żywego Różańca ks. kan. Henryka Dymka, ta największa grupa modlitewna w diecezji spotyka się na pielgrzymce w sanktuarium maryjnym w Smardzewie k. Płońska, zaś w kolejnym roku ich liderzy-zelatorki i zelatorzy, odprawiają rekolekcje w ośrodku Caritas w Popowie n. Bugiem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama