Nowy numer 43/2020 Archiwum

On zachwycał się polskością

Kilkanaście delegacji szkół z całej Polski, noszących imię noblisty - autora "Chłopów", spotkało się w diecezji płockiej.

Na doroczny zjazd przyjechało ponad 20 delegacji i pocztów sztandarowych szkół, które noszą imię polskiego noblisty – autora ”Chłopów”. Przyświecały im słowa ich patrona: ”Żyć to działać, to rozsiewać po świecie talent”.

I rzeczywiście, pierwszego dnia zlotu na zamku w Gostyninie, w prezentacji poszczególnych szkół m.in. z: Zawidza Kościelnego, Szczutowa, Solca, Czermna (cztery szkoły im. Reymonta znajdujące się na terenie diecezji płockiej), widać było pomysły, inicjatywy i talenty. Szkoły te, choć często znajdują się w mniejszych miejscowościach, aż kipią pomysłami: rozwijają wolontariat, prowadzą zespoły muzyczne i orkiestry dęte, tworzą muzea dawnej wsi i izby regionalne. – Piękne są nasze małe ojczyzny, aż chwytają za serce – mówił do uczestników zlotu Ignacy Gogolewski, aktor i odtwórca roli Antka, syna Macieja w ”Chłopach”. W zlocie wzięła również udział znana aktorka Emilia Krakowska.

Z Kanady przyjechał Kazimierz Chrapka, prezes Fundacji Reymontowskiej z siedzibą w Toronto. – Za oceanem podtrzymujemy polską kulturę. Bez was, w Polsce, nie mielibyśmy racji bytu. Ale z polską duszą idziemy do przodu, choć wiele kosztuje np. najmłodszych. Oni w wolne soboty przychodzą do nas: mają lekcje polskiego, próby w zespole folklorystycznym, spotykają się w kościele. Robimy to wszystko spotykamy się, działamy wspólnie, bo w sercu mamy Polskę – mówił prezes Chrapka. Obecna była także Danuta Łaska, prezes polskiej Fundacji Reymontowskiej, z siedzibą w Lipcach Reymontowskich. W programie gali otwarcia wystąpił Zespół Pieśni i Tańca ”Solec”.

W drugim dniu zlotu odbył się IX Ogólnopolski Konkurs Recytatorski ”Mówimy Reymontem”. Pierwsze miejsca w poszczególnych grupach wiekowych zajęły: Natalia Wysocka ze Stróżewa, Jagoda Staniszewska z Kleszczowa, Dominika Wistuba z Warszawy. Laureatka konkursu w nagrodę pojedzie do Kanady.

- U Reymonta wszystko rozpoczyna się słowami: ”W imię Ojca, i Syna i Ducha Świętego”, a kończy ”Zostańcie z Bogiem”. (…) W jego twórczości widać troskę o ojczyznę oraz troskę o kulturę i tradycję. On zachwycał się polskością, wiarą ludu, kultywowaniem i przekazywaniem tradycji. Wiele miejsca poświęcał religijności swoich bohaterów – mówił ks. Ryszard Kruszewski, dziekan gostyniński, w kazaniu w czasie Mszy św. kończącej zlot w kościele w Solcu.

Organizatorem XVII Ogólnopolskiego Zlotu Szkół Reymontowskich był Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Władysława Stanisława Reymonta w Solcu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama