Bożogrobcy to ważna karta z dziejów Rypina i ziemi dobrzyńskiej. W tym roku mija 690 lat od ich sprowadzenia do miasta w ziemi dobrzyńskiej.
Dokładnie, jest to rocznica uposażenia szpitala w Starorypinie z fundacji książąt dobrzyńskich Anastazji, Władysława i Bolesława. Taki też był początek ich długiej, bo trwającej ponad 500 lat działalności duszpasterskiej, charytatywnej i kulturalnej w Rypinie. W XVII wieku, w zastępstwie, sprawowali funkcje proboszczów i wikariuszy w parafii Trójcy Świętej
– To oni przez wieki kształtowali chrześcijańskie oblicze tej ziemi. Nawiązujemy do ich bogatej tradycji i dziedzictwa, które zostawili – mówił bp Roman Marcinkowski w czasie Mszy św. sprawowanej w kościele Trójcy Świętej. Zwrócił uwagę, że poprzez dzieła miłosierdzia i troskę o miejsca święte dla chrześcijan w Ziemi Świętej, bożogrobcy stali się szczególnymi stróżami pokoju. – Pokój jest darem Boga, ale człowiek w sobie i wokół siebie powinien stworzyć warunki do jego przyjęcia. (…) Jakim jesteś przesłaniem dla innych ludzi? Czy w tobie i w twoim domu jest pokój? Jakim jesteś człowiekiem? Zatroszcz się, by w tobie, w relacji z Bogiem i z ludźmi nie zabrakło tego cennego daru – mówił w kazaniu ks. biskup.
Na wzgórzu, gdzie przez wieki stał kościół Świętego Ducha, bp Roman Marcinkowski poświęcił krzyż patriarchalny, charakterystyczny dla zakonu bożogrobców, który ma przypominać historię tego miejsca: kościoła i zakonników.
Młodzież z grupy rycerskiej, działającej przy Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie przedstawiła rekonstrukcję historyczną wydarzeń z 1323 roku. – Wraz z symbolicznym powrotem bożogrobców na to wzgórze, otwiera się perspektywa rewitalizacji tego miejsca – mówił na uroczystości Paweł Grzybowski ,burmistrz Rypina.
ks. Włodzimierz Piętka