Nowy numer 43/2020 Archiwum

Bieg bez medali

W sanktuarium Bożego Miłosierdzia odbyła się płocka inauguracja pielgrzymki biegowej. Uczestnicy sztafety wyruszą do grobu bł. ks. Jerzego w sobotę rano i połączą się w trasie z biegaczami z Pułtuska.

Dzieci i młodzież z różnych szkół płockich wzięli 13 września udział we Mszy św., a potem w biegu ulicami miasta sprzed sanktuarium Bożego Miłosierdzia na Starym Rynku do pomnika bł. ks. Jerzego Popiełuszki. – Chcemy w ten sposób uczcić 66. rocznicę urodzin ks. Jerzego, ale także przez jego wstawiennictwo wypraszać potrzebne łaski, szczególnie w trudnych sprawach – przypomniał na początku liturgii w sanktuarium ks. Piotr Marzec, diecezjalny asystent kościelny Akcji Katolickiej, organizatora sztafety.

Zwracając się do młodych uczestników wydarzenia, ks. Marzec powiedział m.in., że są już ludźmi nowych czasów, nieskażonymi przekleństwem stanu wojennego, ani komunistycznej ideologii. Ale, jak dodał, obecne czasy nie są łatwiejsze i często trudno w nich dokonywać właściwych wyborów. – Oby były one właściwe, czyli oparte na duchu Ewangelii – mówił.

Po Mszy św. wszyscy wyruszyli uformowaną kolumną biegową ulicami: Grodzką, Kościuszki, 1 Maja i alejami Jachowicza przed pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy kościele pw. św. Stanisława Kostki. Tam reprezentanci młodzieży złożyli kwiaty i odbyła się krótka modlitwa.

Wszyscy uczestnicy piątkowego biegu otrzymali pamiątkowe obrazki z wizerunkiem błogosławionego i modlitwą oraz specjalnie przygotowane na tę okazję zakładki książkowe.

A już o 4.35 w sobotę uczestnicy II Sztafety do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki spotkają się przed pomnikiem papieskim i po modlitwie wyruszą wspólnie w stronę Mostu im. Legionów Marszałka Piłsudskiego. Stamtąd natomiast pobiegną już kolejno w parach, ze zmianą co 2–5 km, by po południu dotrzeć do sanktuarium na Żoliborzu. Przewodnikiem biegu jest Leszek Brzeski, wicedyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Płocku. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: bp Piotr Libera, prezydent miasta, marszałek województwa, starosta płocki oraz Zarząd Regionu Płockiego NSZZ "Solidarność".

Sztafeta po raz pierwszy pobiegła z Katowic w 2006 r., a zorganizowała ją Akcja Katolicka tamtej diecezji. Z Płocka taki bieg odbył się poprzednio w 2008 r. W tym roku płoccy diecezjanie biegną po raz drugi. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama