powrót
Wiara.pl - Serwis

Płocki

twój profil
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
  • facebook
  • rss
  • Powiadomienia
Nowy numer

Najnowsze [Wydania]

  • GN 21/2025
    GN 21/2025 Dokument:(9268666,Przyszłość świata)
  • GN 20/2025
    GN 20/2025 Dokument:(9259124,Kochać człowieka, piętnować zło)
  • GN 19/2025
    GN 19/2025 Dokument:(9250678,Kościół prawa czy Kościół miłości?)
  • GN 18/2025
    GN 18/2025 Dokument:(9238269,Człowiek jednej roli)
  • GN 17/2025
    GN 17/2025 Dokument:(9228937,Synchronizacja i piękni ludzie)
162. Piesza Pielgrzymka z Płocka zbliża się do sanktuarium Matki Bożej Skępskiej  
162. Piesza Pielgrzymka z Płocka zbliża się do sanktuarium Matki Bożej Skępskiej
ks. Włodzimierz Piętka /GN

Na skępskim szlaku przejdź do galerii

Najstarsze i najliczniejsze pielgrzymki od wieków przychodzą do Skępego, na odpust Narodzenia Matki Bożej.

ks. Włodzimierz Piętka

|

09.09.2013 23:42 GOSC.PL

dodane 09.09.2013 23:42
0

Odpust na Narodzenie Matki Bożej jest szczytem pielgrzymkowym w naszej diecezji. Do sanktuariów maryjnych w Skępem, Żurominie, Koziebrodach, Smardzewie czy Popowie nad Bugiem wędrują zorganizowane grupy z okolicznych parafii. Ale wydaje się, że najstarsza tradycja, która przetrwała do dziś, dotyczy pielgrzymek do Skępego.

W tym roku np. z Gostynina przybyła 404. pielgrzymka, z Sierpca – 393, z Płocka – 162, z Rypina – 153. Najstarszą ze skępskich pielgrzymek jest jednak kompania z Włocławka, która w tym roku przyszła w 407. pielgrzymce. W przypadku grup z Włocławka, Płocka czy Gostynina, są to pielgrzymki ”zaprzysiężone”, bo zrodziły się jako zobowiązanie mieszkańców tych miast i ślub złożony Matce Bożej Skępskiej po ocaleniu ich od zarazy. ”Wypełnijmy śluby ojców” – zachęcają zawsze organizatorzy płockiej kompanii do Skępego. Są wreszcie liczne kompanie ze wszystkich okolicznych parafii i dekanatów, oczywiście również spoza diecezji płockiej. Skępe przecież leży na granicy dwóch diecezji: płockiej i włocławskiej. Tradycja pielgrzymek do Matki Bożej Brzemiennej sięga jeszcze dalej, po Warszawę, Koło. Nawet stamtąd przybyli pielgrzymi na tegoroczny odpust.

Wiekowym kompaniom do Skępego towarzyszy bogata tradycja i obrzędowość. Są nimi przede wszystkim niesione przez całą drogę feretrony z figurami Matki Bożej Skępskiej. Na uwagę zasługują też liczne chorągwie i sztandary, często bardzo stare, z wizerunkiem cudownej Madonny brzemiennej. Są też inne rekwizyty, jak bęben niesiony na czele płockiej grupy pielgrzymkowej, który wyznacza rytm drogi.

Jest wreszcie niezliczona liczba przydrożnych figur i krzyży, które mijają poszczególne kompanie. Niektóre z nich stoją w lesie i dokładnie pokazują, którędy idą pielgrzymi. Specjalnie na skępską pielgrzymkę zostały pięknie ubrane i ukwiecone. Tak było np. w Płocku i w Rogowie. Dbają o nie okoliczni mieszkańcy oraz sami pielgrzymi. Nieodzowną modlitwą w drodze jest tradycyjny śpiew, a przede wszystkim pieśń ”Cudowna Skępska”.

Tegoroczne uroczystości odpustowe i przybycie wielu pielgrzymek do sanktuarium oo. bernardynów, było swoistym skępskim szczytem Roku Wiary.

1 / 1
Pieszo z Tłuchowa do Skepego

WIARA.PL DODANE 14.09.2013

Pieszo z Tłuchowa do Skepego

​Bardzo dostojna i uroczysta była procesja pielgrzymów z Tłuchowa do Matki Bożej w skępskim sanktuarium. Niesiono w niej chorągwie, feretrony i figury, w rytm orkiestry dętej z Tłuchowa. Zdjęcia: ks. Włodzimierz Piętka /GN  
Pieszo z Rypina do Skępego

WIARA.PL DODANE 14.09.2013

Pieszo z Rypina do Skępego

​153. piesza pielgrzymka z Rypina przyprowadziła do Skępego około 160 pielgrzymów. Ich pątnicza droga wiodła przez parafię Rogowo. Grupę prowadzili ks. Wojciech Ciemerych i ks. Stanisław Gurzkowski. Zdjęcia: ks. Włodzimierz Piętka /GN  
Pieszo ze Skrwilna do Skępego

WIARA.PL DODANE 14.09.2013

Pieszo ze Skrwilna do Skępego

​Trudno dziś policzyć, od jak dawna pielgrzymują parafianie od św. Anny w Skrwilnie do Matki Bożej w Skępem. W tym roku była to najliczniejsza z kompanii, bo liczyła ok. 350 osób. Zdjęcia: ks. Włodzimierz Piętka /GN  
oceń artykuł Pobieranie..
0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • DIECEZJA PŁOCKA
  • ODPUST NARODZENIA NMP
  • PIESZE PIELGRZYMKI
  • SANKTUARIUM MARYJNE
  • SKĘPE

ks. Włodzimierz Piętka

Polecane w subskrypcji

  • Między filmem a grą komputerową. Recenzja „Minecraft: Film”
    • Kultura
    • Edward Kabiesz
    Między filmem a grą komputerową. Recenzja „Minecraft: Film”
  • Przepis na kampanię. Co decyduje o zwycięstwie w wyborach?
    • Polska
    • Piotr Legutko
    Przepis na kampanię. Co decyduje o zwycięstwie w wyborach?
  • „Tutaj nawet na spacer nie można wyjść swobodnie”. Jak Caritas pomaga w Jemenie
    • Świat
    • Magdalena Dobrzyniak
    „Tutaj nawet na spacer nie można wyjść swobodnie”. Jak Caritas pomaga w Jemenie
  • Czy Alternatywa dla Niemiec zostanie zdelegalizowana? Polska nie ma powodów, by jej kibicować
    • Świat
    • Maciej Legutko
    Czy Alternatywa dla Niemiec zostanie zdelegalizowana? Polska nie ma powodów, by jej kibicować
  • George Weigel dla „Gościa Niedzielnego”: Przyszłość świata może istnieć bez Chrystusa, ale będzie to przyszłość bardzo ponura
    • Rozmowa
    • ks. Rafał Skitek
    George Weigel dla „Gościa Niedzielnego”: Przyszłość świata może istnieć bez Chrystusa, ale będzie to przyszłość bardzo ponura
  • Piekielna dekada. Kościelne ofiary rewolucji francuskiej
    • Franciszek Kucharczak
    Piekielna dekada. Kościelne ofiary rewolucji francuskiej
  • O nas

    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
    Zgłoś błąd
  • DOKUMENTY

    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT

    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
Zgłoś błąd

Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  • Facebook
  • Twitter
  • Insta
  • YT
WERSJA Desktop
  • subskrybuj
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI
    • KURIA
    • PARAFIE