Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

W miejscu dzieciństwa

Tekst na płycie przytwierdzonej do dwutonowego kamienia, który umieszczono przy przydrożnym krzyżu w Lisewie Małym przypomina, że tu urodził się ordynariusz kielecki, niezłomny pasterz.

Ceremonia odsłonięcia płyty pamięci bp. Czesława Kaczmarka odbyła się w środę, 4 września, z udziałem kilku rodzin zamieszkujących Lisewo Małe. Najpierw poświęcił ją proboszcz gozdowskiej parafii ks. Stanisław Opolski, a potem zdjęto symboliczną wstęgę, odsłaniając tablicę, na której znajduje się skrótowa biografia biskupa męczennika. To właśnie tu, w Lisewie Małym, Czesław Kaczmarek przyszedł na świat, ochrzczony w kościele parafialnym w Gozdowie; tu spędził 5 pierwszych lat życia.

W tym roku mija 50. rocznica jego śmierci i 75. rocznica przyjęcia sakry biskupiej. Postawienie kamienia z tablicą pamiątkową jest jedną z form obchodów w gminie Gozdowo.

Pomysłodawcą i fundatorem płyty jest Andrzej Drętkiewicz, były prezydent i dawny wojewoda płocki.

Wraz z fundatorem, kapłanami tej parafii i mieszkańcami Lisewa, w ceremonii wzięli także udział wójt gminy Dariusz Kalkowski, przewodniczący rady, Grzegorz Ratkowski, Jacek Piekarski, sekretarz Gminy Gozdowo, oraz prezes AK Diecezji Płockiej Danuta Janicka i wiceprezes Barbara Wątkowska. Przy miejscy pamięci nie zabrakło najmłodszych reprezentantów tej parafii, a zarazem jedynych dzieci obecnie mieszkających w Lisewie Małym: Justyny, Judyty, Patrycji i Przemka Wiśniewskich.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy