Nowy numer 43/2020 Archiwum

Wyjść na pole wiary

Ośrodek Doradztwa Rolniczego zapisał bogatą kartę w historii mazowieckiego i krajowego rolnictwa. Na jubileuszu 90-lecia istnienia wspominano stare dzieje, ale snuto też plany na przyszłość, która ma sięgać po nowoczesne technologie.

Oficjalną część obchodów poprzedziła Msza św. celebrowana przez bp. Piotra Liberę w intencji wielu pokoleń rolników i pracujących z nimi doradców. Ordynariusz diecezji płockiej przypominał w swój homilii m.in. słowa papieża Franciszka, który odwoływał się do Jezusowej przypowieści o siewcy.

- Niektóre ziarna padły na drogę, pośród kamieni, między ciernie i nie mogły wzrosnąć. Inne natomiast padły na ziemię żyzną i wydały obfity plon. Sam Jezus wyjaśnił znaczenie tej przypowieści: ziarnem jest Słowo Boże, które pada w nasze serca. A więc nasze serce, serce każdego z nas, nasze życie, prawdziwym ”Campus Fidei polem wiary”. Jezus prosi, byście Mu pozwolili wejść w wasze życie przez Jego Słowo, przez Jego obecność. Proszę, pozwólcie Chrystusowi i Jego Słowu wejść w wasze życie, zapuścić korzenie i wzrastać! – mówił biskup.

- 90 lat temu tu, w Poświętnem rozpoczęła się historia związania tego miejsca z doradztwem rolniczym. Doradztwo zmieniało się w ciągu tych wszystkich lat, ale zawsze najważniejszym jego podmiotem był człowiek – otwierał uroczystości Andrzej Kamasa, nowy dyrektor MODR w Warszawie.

Wielu z zaproszonych gości podkreślało, że ośrodek w Poświętnem to najstarsza tego typu instytucja. – To matecznik wszystkich ośrodków doradztwa rolniczego w Polsce, Polsce, która stoi rolnictwem. I jak długo rolnictwo będzie silne tak długo nasz kraj będzie trwał – mówił senator RP Jan Maria Jackowski.

Symbolicznym momentem świętowania było poświęcenie kamienia węgielnego pod budowę Mazowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego, nowoczesnego obiektu w strukturach placówki na Poświętnem. – To kluczowy projekt, który idzie z duchem czasu – stwierdzał Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. – Dziś współczesne rolnictwo to współczesne technologie, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju wsi.

Podczas jubileuszu złotym, srebrnym i brązowym medalem odznaczono długoletnich pracowników płońskiego ośrodka. Z okazji okrągłej rocznicy wydano również interesującą książkę autorstwa Macieja Zawadzkiego, w której można przeczytać i zobaczyć, jak zmieniało się Poświętne na przestrzeni tych 90 lat.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama