GN 32/2018 Archiwum

Rok 1939 na granicy

W uroczystościach upamiętniających wybuch drugiej wojny światowej i bitwę pod Mławą wziął udział prezydent RP Bronisław Komorowski.

- Wrzesień 1939 roku to obowiązek pamiętania nie tylko o heroizmie żołnierzy, odwadze i poświęceniu, twardej walce, ale także obowiązek pamiętania o zupełnej klęsce państwa polskiego, rozpadzie polskich marzeń, nadziei na długotrwałą niepodległość i wolność – powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystych obchodów 74. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej przy pomniku Piechura Polskiego w Uniszkach Zawadzkich k. Mławy.

- To jest refleksja, którą należy co roku sobie powtarzać, aby nie popełnić podobnych błędów w przeszłości – dodał prezydent, który razem z kilkudziesięcioma tysiącami widzów obejrzał później rekonstrukcję bitwy pod Mławą stoczonej w pierwszych dniach września 1939 r. przez polską 20. Dywizję Piechoty z nacierającymi z Prus Wschodnich wojskami hitlerowskich Niemiec.

Prawie pół tysiąca rekonstruktorów, w tym setka ”cywilów”, stworzyło barwne, niesamowite i przejmujące widowisko. Były lotnicze pojedynki, artyleryjski ostrzał, starcia piechoty i wozów pancernych. Mławska rekonstrukcja wyrasta na największą tego typu imprezę w Polsce i jedną z największych w Europie.

W uroczystościach wziął udział i rekonstrukcję obejrzał płk Stanisław Ślesicki - uczestnik bitwy pod Mławą, ostatni żyjący oficer wojny obronnej 1939 roku, który w styczniu tego roku skończył sto lat. Pan Stanisław walczył pod Mławą jako dowódca plutonu.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma