Nowy numer 47/2020 Archiwum

Sacrum na wyciągnięcie ręki

Dwa miesiące pracy uczestniczek warsztatów tworzenia ikony, organizowanych w Płocku, zwieńczyła kameralna wystawa w Domu Darmstadt i podsumowanie zajęć.

Spod rąk czterech uczestniczek warsztatów i prowadzącej wyszło aż 9 prac. Tematem zajęć była ikona – Mandylion, która przedstawia oblicze Chrystusa na chuście. Adeptki sztuki ikonografii poznawały zarówno podstawowe techniki tworzenia takiego obrazu, jak i historię i znaczenie tej twórczości.

W ostatnim dniu sierpnia w płockim Domu Darmstadt przy Starym Rynku można było obejrzeć efekt tych dwumiesięcznych spotkań warsztatowych. Za kilka dni wszystkie ikony zostaną poświęcone i będą mogły już zawisnąć w domach ich autorek.

Inicjatorka i prowadząca warsztaty Katarzyna Kobuszewska, plastyk, dziękowała uczestniczkom i osobom, które wspierały od początku pomysł takich zajęć, w tym dyrektorowi wydziału duszpasterskiego kurii, ks. dr. Jarosławowi Kamińskiemu, dyrektorowi POKIS Arturowi Wiśniewskiemu i ks. Stefanowi Cegłowskiemu, który kierował Muzeum Diecezjalnym.

Nie wszystkie uczestniczki warsztatów miały wcześniej kontakt ze sztuka plastyczną, ale wszystkim udało się stworzyć swoją osobistą wersję Mandylionu. Wakacyjne zajęcia były okazją do oderwania się od codziennych obowiązków, wyciszenia się i spotkania. Prowadząca warsztaty, Katarzyna Kobuszewska, podkreśla, że tworzenie w grupie daje tę energię, której nie da się powtórzyć pisząc ikonę samotnie w pracowni.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama