Nowy numer 25/2018 Archiwum

Sacrum na wyciągnięcie ręki

Dwa miesiące pracy uczestniczek warsztatów tworzenia ikony, organizowanych w Płocku, zwieńczyła kameralna wystawa w Domu Darmstadt i podsumowanie zajęć.

Spod rąk czterech uczestniczek warsztatów i prowadzącej wyszło aż 9 prac. Tematem zajęć była ikona – Mandylion, która przedstawia oblicze Chrystusa na chuście. Adeptki sztuki ikonografii poznawały zarówno podstawowe techniki tworzenia takiego obrazu, jak i historię i znaczenie tej twórczości.

W ostatnim dniu sierpnia w płockim Domu Darmstadt przy Starym Rynku można było obejrzeć efekt tych dwumiesięcznych spotkań warsztatowych. Za kilka dni wszystkie ikony zostaną poświęcone i będą mogły już zawisnąć w domach ich autorek.

Inicjatorka i prowadząca warsztaty Katarzyna Kobuszewska, plastyk, dziękowała uczestniczkom i osobom, które wspierały od początku pomysł takich zajęć, w tym dyrektorowi wydziału duszpasterskiego kurii, ks. dr. Jarosławowi Kamińskiemu, dyrektorowi POKIS Arturowi Wiśniewskiemu i ks. Stefanowi Cegłowskiemu, który kierował Muzeum Diecezjalnym.

Nie wszystkie uczestniczki warsztatów miały wcześniej kontakt ze sztuka plastyczną, ale wszystkim udało się stworzyć swoją osobistą wersję Mandylionu. Wakacyjne zajęcia były okazją do oderwania się od codziennych obowiązków, wyciszenia się i spotkania. Prowadząca warsztaty, Katarzyna Kobuszewska, podkreśla, że tworzenie w grupie daje tę energię, której nie da się powtórzyć pisząc ikonę samotnie w pracowni.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma