Nowy numer 44/2020 Archiwum

W teatrze wojny

Przez dwa ostatnie dni sierpnia odbywały się mławskie obchody 74. rocznicy wybuchy II wojny światowej. Wziął w nich udział prezydent Bronisław Komorowski.

Po raz szósty w Mławie zorganizowano rekonstrukcję historyczną bitwy z 1939 roku. Wszystko zaczęło się w piątek, 30 sierpnia w centrum miasta.

Na Starym Rynku tłumy mieszkańców obejrzały inscenizację uliczną ”Pamiętaj! Nim pozostanie po Nas tylko milczenie”. Przypomniano w niej sceny z życia przedwojennej Mławy, przedstawione przez miejscową Grupę Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej. Później była spektakularna scena nalotu na Mławę i bombardowania miasta. Dalej przywołano tragiczne losy ludzi tamtego pokolenia: przez okupację, obozy i łagry, czas zniewolenia komunistycznego aż do wolności. Spektakl symbolicznie przedstawiał walkę dobra ze złem, pokoju i wojny, prawdy i fałszu.

W czasie uroczystości na rynku wziął udział ostatni żyjący uczestnik bitwy pod Mławą, płk. Stanisław Ślesicki. Z kolei burmistrz Sławomir Kowalewski przypomniał, że Mława stała się miastem-symbolem, które w czasie wojny zostało zburzone w 70 procentach. Zginęła 1/3 jej mieszkańców.

Rekonstrukcji historyczne w centrum miasta towarzyszyła m.in wystawa "o Mławie, której już nie ma" - sprzed września 1939 roku,  piknik militarny oraz pokaz musztry ułańskiej.

Główne uroczystości z udziałem prezydenta RP i wielka rekonstrukcja bitwy pod Mławą odbyły się w sobotę 31 sierpnia w Uniszkach Zawadzkich.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama