W Płocku, Ciechanowie i Pułtusku odbyły się spotkania katechetów przed początkiem nowego roku szkolnego.
800 katechetów duchownych, zakonnych i świeckich uczestniczyło w spotkaniach informacyjno-formacyjnych, organizowanych od wielu lat przez Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej Płockiej.
- To będzie rok z mniejszą ilością uczniów, klas i godzin, z nową podstawą programową katechezy, wreszcie rok bez Pierwszej Komunii Św., bo od tej pory ta uroczystość zostaje przeniesiona do klasy III. Niestety, w tym roku wielu katechetów utraci dotychczasowy wymiar godzin – zapowiadał ks. Andrzej Krasiński, dyrektor Wydziału Katechetycznego.
W pracy katechetom będą towarzyszyły nowe podręczniki do klasy II szkoły podstawowej, zgodne z nową podstawą programową. Staraniem Wydziału Katechetycznego ukazały się również pomoce dydaktyczne do nauki najmłodszych uczniów. W ich przygotowanie włączyli się najmłodsi ze scholi parafii św. Mateusza w Pułtusku, pod kierunkiem ks. Jacka Zakrzewskiego i schola parafii Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie, pod kierunkiem ks. Jarosława Korniaka.
- Pamiętajcie, że jesteście pełnoprawnymi członkami szkoły i rad pedagogicznych. Przyjmujecie więc na siebie wszystkie prawa i obowiązki pracowników oświaty. Ale szczególnie wy często stawiajcie sobie pytania: jak traktuję drugiego człowieka, jak przekazuję wiedzę, wartości, wreszcie jak dążę do celu – mówił do katechetów w Płocku Karol Semik, mazowiecki kurator oświaty. – Często obwiniamy młodych ludzi, że pobłądzili, że weszli w kolizję z prawem, a tymczasem to my ich kształtujemy. Warto na początku nowego roku szkolnego postawić sobie pewne pytania: jak traktuję drugiego człowieka, jak przekazuję wiedzę, wartości, wreszcie jak dążę do celu – mówił kurator Semik.
- Kim, jako człowiek jest mój uczeń, jakie jest jego lustro społeczne, czy ja go rozpoznaję. Jaką kategorię wiedzy interdyscyplinarnej przekazuję moim uczniom. W tym, co przekazuję, powinienem wzbudzić ciekawość życia skierowaną ku prawdzie. Przekazanie wiedzy przedmiotowej to zbyt mało. Jeśli uczniowi przekażę wiedzę społeczna etyczną, to wtedy stanę się dla młodego człowieka autorytetem. Czy pamiętasz o celu twego nauczania, który nie jest doczesny. Czy umiesz sformułować go pozytywnie i ukazać, że jest on wartością życia? – mówił mazowiecki kurator oświaty.
ks. Włodzimierz Piętka