GN 43/2020 Archiwum

Gustaw, Igor i Cyprian to… ziemniaki

Przełom sierpnia i września to dobry czas, aby zapoznać się z nowinkami rolniczymi. Tak się stało w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Poświętnem.

Ponad sto odmian uprawy ziemniaka, wiele z nich o nowych nazwach, czekało na polu doświadczalnym na rolników i miastowych, którzy odwiedzili płońskie Poświętne przy okazji jubileuszowych XX Krajowych Dni Ziemniaka.

Ta specjalistyczna i cykliczna impreza propaguje postęp biologiczny, technologiczny i ekonomiczny w hodowli, uprawie, przetwórstwie oraz obrocie tej jednej z najważniejszych jadalnych roślin.

- To impreza, która wędruje po kraju. Każdego roku odbywa się w innym regionie, by jak najdalej wejść do praktyki, by prezentować się coraz szerszemu gremium – mówił podczas otwarcia targów Michał Kostiw, pomysłodawca przedsięwzięcia z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie. – Poza pokazaniem rozwoju naukowego i technologicznego, nasza impreza służy integracji uczestników branży ziemniaczanej – dodawał, przypominając, że przyszłoroczne święto ziemniaka gościć będzie w Warszawie.

Przez dwa dni trwała wymiana doświadczeń; organizowano seminaria szkoleniowe i forum dyskusyjne. Przygotowano również poletka pod prezentację zbioru i uprawy ziemniaka. Każdy zwiedzający mógł spróbować pysznej, tradycyjnej kartoflanki.

A jeśli już o degustacji mowa, to dużą popularnością cieszył się konkurs kulinarny ”Ziemniaczane smaki”. I tak w kategorii potraw z surowych ziemniaków palma pierwszeństwa trafiła do Koła Gospodyń Wiejskich Grodkowo Zawisze (gmina Sierpc) za kartoflankę z zacierką i okrasą. Natomiast w grupie dań z ziemniaków gotowanych nie miało sobie równych Koło Gospodyń Wiejskich z Marynia (gmina Serock), które przyrządziło okrężniaki.

Dodajmy, że w imprezie na Poświętnem zadebiutował nowy dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Warszawie Andrzej Kamasa, który zastąpił na tym stanowisku Sylwestra Grotkowskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama