Nowy numer 25/2018 Archiwum

Woda za papier

W ramach trwającej akcji „Makulatura na misje” płocka Stanisławówka gości dziś ojców kombonianów i werbistę, który wyruszy do Sudanu Południowego. Na spotkaniu w kawiarence parafialnej wyjaśniali, jak ważną rolę cywilizacyjną w krajach afrykańskich pełni dostęp do wody pitnej.

  Na spotkanie z misjonarzami zostały zaproszone także płockie media
Agnieszka Małecka /GN
Tam, gdzie jest woda, tam powstaje szkoła, tworzą się wioski, pola uprawne, słowem zaczyna się normalne życie, opowiadali podczas spotkania w płockiej Stanisławówce ojcowie misjonarze. Na zaproszenie organizatora i propagatora akcji misyjnej ks. Kazimierza Kurka, przyjechał werbista o. Andrzej Dzida, który we wrześniu rusza na kontynent afrykański. Tam będzie ambasadorem akcji „Makulatura na misje. Pomagamy budować studnie w Sudanie Południowym”, zainicjowanej przez łódzki oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

W Stanisławówce gościli także misjonarze kombonianie: o. Krzysztof Zębik, redaktor naczelny dwumiesięcznika „Kombonianie” i o. Guillermo Aguinaga Pantoja, Meksykanin, który 10 lat pracował w Sudanie Południowym.

 – Dwa lata temu, gdy powstało nowe państwo Sudan Południowy, w Katolickim Stowarzyszeniu Dziennikarzy zastanawiano się, jak można mu pomóc. Okazało się, że w prawie wszystkich korespondencjach pojawiał się jeden problem – brak wody. Powstał pomysł, że można tam zbudować studnię, przy czym koszt budowy wynosi od 10 – 15 tys. dolarów – wyjaśniał ks. Kazimierz Kurek.

Ogólnopolska akcja na rzecz budowy studni w Sudanie Południowym ruszyła w oparciu o doświadczenie płockiej parafii salezjańskiej, pomagającej misjonarzom w Mongolii. Jak informował ks. Kurek, dzięki zbiórce wybudowano już 3 studnie, w tym dwie na terenie misji salezjańskich i jedną u kombonianów. W samej Stanisławówce uzbierano w ubiegłym roku 67 ton makulatury na ten cel. A już w ten piątek, 23 sierpnia przed kościołem św. Stanisława Kostki kolejny raz będzie czekał kontener, do którego można wrzucać stare gazety, papiery, opakowania itd.

« 1 2 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma