Nowy numer 43/2020 Archiwum

To nie było tylko starcie wojsk

Uroczystości liturgicznej w rocznicę pokonania bolszewickiej nawały, przewodniczył w katedrze bp Roman Marcinkowski. Tego dnia złożono kwiaty przed pomnikiem marsz. Józefa Piłsudskiego, na Bratniej Ziemi i przed Odwachem.

- 93 lata temu, w niedzielę 15 sierpnia 1920 roku, w katedrze płockiej od godziny piątej rano trwała adoracja Najświętszego Sakramentu, przy ołtarzu św. Stanisława Kostki „dla uproszenia u Boga ratunku przed bolszewicką nawałą”. Uroczystą sumę sprawował bł. abp Antoni J. Nowowiejski – przypomniał na początku Mszy św. bp Roman Marcinkowski, który przewodniczył liturgii.

W swoim kazaniu mówił m.in., że wojna polsko – bolszewicka nie było jedynie wydarzeniem zbrojnym, w którym starły się wojsko polskie i Armia Czerwona, ale starciem dwóch cywilizacji: chrześcijaństwa i bezbożnego systemu totalitarnego. Podkreślił, że także w Płocku, podczas obrony miasta, walczono nie tylko o swoją wolność, ale wolność całej Europy i jej cywilizacji, która opiera się na rzymskim prawie, greckiej filozofii i chrześcijaństwie.

Bp Marcinkowski postawił też przed uczestnikami pytanie, co uczyniono z narodowym darem, wywalczonym przez pokolenie sprzed 90 lat. Przestrzegał, że bez fundamentów religijnych i moralnych każdy kraj ulegnie zniszczeniu.

Po Mszy św. złożono kwiaty w miejscach pamięci. Hołd bohaterom oddali przedstawiciele władz miejskich, samorządowych, parlamentarzyści, reprezentacje płockich szkół i organizacji. W uroczystości wzięli udział także harcerze, uczestniczący w swoim dorocznym zgrupowaniu w Gorzewie koło Płocka.

Wszystkich płocczan zaproszono na dalsze świętowanie obchodów Bitwy Warszawskiej i obrony Płocka. Już w sobotę odbędzie się Wyścig Kolarski o Puchar MON, pamięci obrońców miasta, a w niedzielę uroczystości na Cmentarzu Garnizonowym przy ul. Norbertańskiej, które rozpoczną się o 17.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama