Nowy numer 44/2020 Archiwum

Pamiętali w Godzinie W

Minęła 69. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. W wielu miejscach diecezji uczczono pamięć powstańców warszawskich i modlono się w ich intencji.

W Płocku przy Płycie Nieznanego Żołnierza o godz. 17 prezydent miasta, parlamentarzyści, kombatanci i harcerze złożyli kwiaty. Rys historyczny zrywu narodowego z 1944 roku przypomnieli harcerze. Zaprosili również do pamiątkowego zdjęcia przy symbolicznej powstańczej barykadzie. Już w przeddzień rocznicy wybuchu powstania na ulicach Płocka rozdawali ulotki zapraszające do udziału w zgromadzeniu przy płycie Nieznanego Żołnierza: ”W Powstaniu Warszawskim wzięli udział również płocczanie, w wśród nich ci, którzy na »wieczną wartę« odeszli niedawno: Hanna Zielińska ps. Cyranka i Marek Gajewski ps. Aramis” – napisano na ulotkach.

Mszę św. w intencji ofiar powstania 1944 roku oraz w intencji ojczyzny odprawiono w kościele św. Dominika na Górkach. Na Stanisławówce w ramach wakacyjnego śpiewania polskich pieśni i piosenek, po Mszy św. wieczorowej śpiewano utwory związane z powstaniem. – To wyraz naszego hołdu dla powstańców poległych w bitwach o Polskę oraz jeszcze żyjących – podkreślali duszpasterze, księża salezjanie.

W Ciechanowie Światowy Związek Żołnierzy AK Obwód Ciechanów oraz prezydent miasta tradycyjnie zaprosił mieszkańców na uroczystości przed tablicą pamiątkową, znajdującą się przy ul. Powstańców Warszawskich. Po złożeniu kwiatów w kościele Chrystusa Miłosiernego na Kargoszynie została odprawiona Msza św. za poległych powstańców i w intencji ojczyzny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama