Nowy numer 42/2020 Archiwum

W zdrowym ciele - zdrowy duch

Trzy filary: Stadion-teatr-świątynia symbolizowały ducha współzawodnictwa podczas 25. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży w Warszawie.

Diecezję płocką na sportowych rozgrywkach reprezentowali z powodzeniem sportowcy Parafialnego Uczniowskiego Klubu Sportowego ”Maksymilian” z Płońska. Zawody sportowe, warsztaty artystyczne i spotkania modlitewne złożyły się na program kilkudniowej imprezy organizowanej przez Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza.

Skromna, bo siedmioosobowa ekipa z Płońska udowodniła, że nie liczy się ilość zawodników, ale przygotowanie i wiara w swoje umiejętności. ,”Maksymilianie”, którzy rywalizowali w lekkiej atletyce, wrócili do domów z dorobkiem trzech krążków. Złoto odebrała 14-letnia Beata Faderewska, która nie miała sobie równych w konkursie skoku w dal. Zdobyła jeszcze brąz za biegi przełajowe. Jej szkolna koleżanka, Patrycja Dziergowska, do medalowego kompletu dorzuciła jeszcze srebro, również za przełaje. Obydwie zawodniczki były także blisko podium w konkurencjach rzutu piłką palantową oraz biegach na 60 i 300 metrów.

- Nie było łatwo przy tak silnej konkurencji. W Parafiadzie uczestniczyli sportowcy z 78 reprezentacji, w tym 45 z zagranicy. Szczególnie wysoko poprzeczkę zawiesili Ukraińcy i Białorusini - opowiada Edmund Kriks, opiekun naszej grupy. - Tym bardziej trzeba cieszyć się z uzyskanych wyników.

Sami zawodnicy są pod wielkim wrażeniem przedsięwzięcia zakrojonego na tak dużą skalę. I nie chodzi im jedynie o sport. - Parafiada to również okazja do naszego rozwoju duchowego. Blisko stadionu rozłożono namiot adoracji Najświętszego Sakramentu, który służył wyciszeniu poprzez modlitewne rozważania. Uczestniczyliśmy we wspólnych Mszach św. i wieczornych apelach - wspomina Patrycja Dziergowska, uczennica Zespołu Szkół w Dzierzążni. - Oprócz rywalizacji sportowej przewidziano m.in. zajęcia taneczne ”Zumba”, czy też koncert Moniki Kuszyńskiej. Wszyscy z niecierpliwością czekali na Wieczór Międzykulturowy i spotkanie z gośćmi specjalnymi, m.in. w osobie mima Ireneusza Krosnego. Atrakcją dla uczestników z całej Polski i z zagranicy było zwiedzanie Warszawy, w tym Stadionu Narodowego. Mamy nadzieję, że dumnie reprezentowaliśmy płońską parafię oraz całą naszą diecezję. Oby nie był to nasz ostatni raz - dodaje z nadzieją srebrna medalistka jubileuszowej Parafiady.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama