Nowy numer 43/2020 Archiwum

Płock tuż za Poznaniem

Prezydent Miasta Andrzej Nowakowski odebrał 18 lipca w Warszawie wyróżnienie podczas ceremonii wręczenia dyplomów najlepszym miastom i gminom.

W rankingu sprawdzono i oceniono, które miasta i gminy najbardziej dbają o rozwój i standard życia mieszkańców z uwzględnieniem bezpieczeństwa finansów. Oceniano samorządy w trzech kategoriach: miasta na prawach powiatu, pozostałe gminy miejsko-wiejskie, gminy wiejskie. Ranking był przygotowany przez redakcję „Rzeczpospolitej”.

Płock uzyskał łącznie 74,38 pkt znajdując się na 4 miejscu za Sopotem (78,31 pkt), Gdańskiem (77.92 pkt), Poznaniem (76,14 pkt). Wyprzedzając m. in. Szczecin, Wrocław, Kraków, Białystok, Toruń, Olsztyn, Kielce byliśmy najwyżej sklasyfikowanym w rankingu miastem z woj. mazowieckiego. W stosunku do roku 2012, kiedy Płock uplasował się na 18 miejscu w kraju, w roku 2013 odnotowaliśmy jeden z najwyższych awansów w Rankingu Samorządów – aż o 14 miejsc.

- Kapituła doceniła miasta i gminy, które prowadzą odpowiedzialną politykę zrównoważonego rozwoju, wiele inwestują, podnoszą standard życia mieszkańców i jakość usług publicznych, budują społeczeństwo obywatelskie, dbają o rozwój przedsiębiorczości i jednocześnie troszczą się o finanse publiczne. Jestem zadowolony i dumny, że zwłaszcza w czasach spowolnienia gospodarczego zajęliśmy tak wysoką lokatę na tle wszystkich miast w Polsce - powiedział prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.
 
Samorządy oceniane były przez niezależnych ekspertów zebranych w Kapitule Rankingu. W skład Kapituły wchodzili: prof. J. Buzek (przewodniczący), A. Cieślak – Wróblewska („Rzeczpospolita”), D. Kacprzak (Bank Gospodarstwa Krajowego), A. Kowalewski (Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej), K. Piątkowska (Ministerstwo Rozwoju Regionalnego), A. Porawski (Związek Miast Polskich), J. Stępień (ekspert ds. samorządów), P. Tomczak (Związek Gmin Wiejskich).

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama