Nowy numer 3/2019 Archiwum

"Uparty Mazur" wciąż trwa

Pomnik przyrody z Młocka k. Ciechanowa pamięta czasy sprowadzenia Krzyżaków do Polski, czy tatarskich najazdów na nasz kraj.

Nie straszne mu wojny, klęski żywiołowe i zmieniające się ustroje – od ponad ośmiu wieków uparcie rośnie na obrzeżach podciechanowskiego Młocka. Nic więc dziwnego, że już dawno nadano mu imię: ”Uparty Mazur”. Uwaga dla wychowanych na Wikipedii: Mazurami w czasach przedrozbiorowych nazywano mieszkańców Mazowsza.

Ten olbrzymi dąb szypułkowy – jeden z najstarszych i największych w Polsce – ma ponad 25 m wysokości i ponad 8 metrów obwodu pnia. Mimo bardzo sędziwego wieku wciąż rodzi żołędzie. Jest w dobrej kondycji.

- Z inicjatywy sołtysa Młocka Karola Marcysiaka, postanowiliśmy postawić wokół dębu nowe ogrodzenie i zamocować na nim nową tablicę informacyjną, którą ufundował nasz wiceprezes Bernard Grzankowski - powiedział nam prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej Eugeniusz Sadowski. – Fundusze na zakup desek przekazał wójt gminy Ojrzeń Zdzisław Mierzejewski, a prace wykonali strażacy z OSP Młock dowodzeni przez prezesa Krzysztofa Podleckiego.

Wkrótce działacze Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej zamierzają w podobny sposób oznakować inny wiekowy dąb rosnący w powiecie ciechanowskim: ponad 21-metrowego i ok. 300-letniego ”Stefana” w Szulmierzu, w gminie Regimin. ”Stefan” to imię nadane na pamiątkę pobytu w Szulmierzu Stefana Żeromskiego.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy